MojAndroid

Samsung má za sebou najväčšie odhalenie tohto roka, v ktorom nám v španielskej Barcelone ukázal najnovší Samsung Galaxy S6 a jeho verziu Edge s displejom po obidvoch stranách. Juhokórejský výrobca predstavil konečne niečo nové a doplnil tak svoje portfólio o ďalšie modely s kovovou unibody konštrukciou, ktorá sa pomaly ale isto stáva štandardom. Na MWC som si novinky mohol vyskúšať na vlastnej koži.

Ľahký a hlavne iný

Ako prvé čo má na Galaxy S6 a Galaxy S6 Edge zaujalo je samozrejme dizajn a konštrukcia. Toto bola jedna z vecí, od ktorej sme všetci očakávali najviac. Samsung síce zachoval základné dizajnové prvky, no už pri prvom pohľade je jasné, že novinky prinášajú do portfólia spoločnosti niečo nové a svieže. Vyzerajú výborne a pochváliť musím aj výber farebných kombinácií. Vyniká najmä modrá (Blue Topaz) a zelená farba (Green Emerald), no mne osobne sa aj tak páčila najviac štandardná verzia v tmavomodrej kombinácii (Black Sapphire). Súčasťou vynoveného dizajnu smartfónov sú aj ďalšie prevedenia White Pearl a Gold Platinum

Samsung Galaxy S6 predstavenie-20

Samsung sa prednú aj zadnú stranu zariadenia rozhodol pokryť odolným sklom Gorilla Glass 4, ktoré je však doslova magnetom na odtlačky prstov, nehovoriac o tom, že sklo sa dá poškriabať. Uvítal by som, keby výrobca použil radšej kryt podobný tomu, ktorý sa nachádza na Samsungu Galaxy S5 alebo Samsungu Galaxy Alpha. Tento je na dotyk príjemnejší, nezanecháva na sebe tak viditeľné odtlačky prstov a samozrejme sa tak ľahko nepoškriabe alebo nepoškodí.

Samsung Galaxy S6-predstavenie-31

Pri prvom uchopení telefónu ma najviac prekvapila hmotnosť. Podľa papierových špecifikácií má Samsung Galaxy S6 len 138 gramov, jeho Edge verzia dokonca len 132 gramov. Pri takto veľkom zariadení s 5,1″ displejom, sa ju teda Samsungu podarilo udržať na skutočnom minime, čo pocítite nielen pri nosení vo vrecku, ale aj pri ovládaní. Navyše, celá konštrukcia je po bokoch zaoblená, takže výborne sadne aj do ruky. Trochu iný je Edge, ktorého telo sa odlišuje práve displejom zasahujúcim do obidvoch strán. Tu sú hrany už trochu ostrejšie.

SAMSUNG CSC

Ostatné prvky zariadení sú podobné s predchádzajúcimi generáciami. Na prednej strane tak nájdete telefónny reproduktor,prednú kameru, logo Samsung a pod displejom tlačidlo Home s integrovanou čítačkou odtlačkov. Tá prináša jednu podstatnú zmenu. Snímanie odtlačkov sa totižto nerealizuje posunutím prsta po snímači, ale iba jeho priložením, podobne ako na iPhone alebo iných Androidových zariadeniach. Odomykanie je vďaka tomu oveľa praktickejšie a rýchlejšie. Zadnú stranu zdobí mierne vystupujúci fotoaparát a niekoľko ďalších senzorov. Čo mnohých nepoteší je absencia slotu pre pamäťovú kartu a napevno vstavaná batéria, mne osobne to však vôbec neprekáža.

Náš tip
Samsung Galaxy S6 predstavený. Pozrite sa na novú definíciu galaxie!

Samsung Galaxy S6-predstavenie-33

Super rýchly fotoaparát

Ďalšou významnou zmenou Samsungu Galaxy S6 je jeho fotoaparát. Ten má rovnaké rozlíšenie ako predchodca s tým rozdielom, že ponúka konečne aj optickú stabilizáciu. Tá sa postará o ostrejšie snímky a menej roztrasené videá, ktoré s týmto telefónom natočíte. Rozdiel medzi S5 a S6 je viditeľný a Samsung ho demonštroval aj na svojom stánku na špeciálne zostrojenom zariadení. O jeho kvalitách sa budeme musieť ešte presvedčiť pri detailnom testovaní, z toho čo som ale videl na MWC môžem povedať, že všetko vyzerá veľmi sľubne. Fotoaparát sa dokáže v podstate spustiť okamžite, a to z akejkoľvek obrazovky OS. Stačí dvakrát poťukať na tlačidlo Home.Uvidíme ako si S6 a S6 Edge poradí s fotením pri našom testovaní, prvé zábery z tohto zariadenia však vyzerajú veľmi dobre.

_DSC2494
Demonštrácia optickej stabilizácie: Galaxy S5 vs. Galaxy S6

Vylepšený TouchWiz

TouchWiz v novinke prešiel viacerými zmenami, ktoré určite ocenia najmä samotní používatelia. Je veľmi rýchly a viaceré prvky prešli odtučňovacou kúrou. Všetko vyzerá naozaj veľmi dobre a úhľadne. Špeciálne funkcie dostal model Edge, ktorý ponúka z bokov displeja ďalšie vysúvateľné menu s rýchlym prístupom ku vybraným kontaktom. Samsung túto funkciu nazýva People Edge. Novinkou je tiež nový spôsob notifikácií, ktoré sa aktivujú po preklopení zariadenia displejom smerom nadol alebo naboku pri vypnutom displeji. Operačný systém som ale nemal čas detailne vyskúšať, ďalšie informácie o ňom vám prinesieme v podrobnej recenzii, ktorú pre vás napíšeme už v blízkej budúcnosti.

SAMSUNG CSC

Galaxy S6 alebo S6 Edge?

To je dobrá otázka. Ktorú verziu by som si vybral ja? Pravdepodobne tú so štandardnou konštrukciou bez displejom po po bokoch strán. Áno, S6 Edge nepochybne vyzerá zaujímavo, ale je aj drahší a momentálne neponúka žiadnu takú funkciu, ktorú by som vyslovene musel mať. Na druhej strane, ak sa chcete od svojho okolia odlíšiť, Edge bude určite dobrou voľbou.

Náš tip
POROVNANIE | Samsung Galaxy S6 vs Sony Xperia Z3 vs HTC One M9 vs LG G3

SAMSUNG CSC

Pozitívny prvý dojem

Samsung Galaxy S6 a S6 Edge vo mne z výstavy MWC zanechal nepochybne výborný prvý dojem. Zaujal ma nielen displejom, ktorý je už štandardne výborný, vylepšenou čítačkou odtlačkov, ale aj použitými materiálmi a dizajnom. Má rýchly a zdá sa aj kvalitný fotoaparát a kladne hodnotím aj zmeny v operačnom systéme. Samsung Galaxy S6 a S6 Edge majú tak tento rok najlepšie predpoklady na to, aby sa stali hitmi mobilného priemyslu. Sám som zvedavý na výdrž batérie, odolnosť konštrukcie, bezdrôtové nabíjanie a ďalšie zatiaľ nezistené vlastnosti a funkcie.

 FOTOGALÉRIA

6.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+