MojAndroid

Skoro dvadsaťročná história spoločnosti, ktorá bola roky ukrytá v tieni svojich partnerov, pre ktorých dodávala zariadenia. Značka, ktorá od roku 2006 predáva pod vlastným logom spôsobila ošiaľ aj na Slovensku a v Čechách. To je HTC Corporation, ktorú pozná u nás snáď každý fanúšik mobilných inteligentných tehličiek.

HTC  je taiwanská firma založená v marci roku 1997. Od začiatku malo HTC v pláne vytvoriť vlastné PDA zariadenie, teda to zariadenie, ktoré v tom času vládlo trhu. To bola éra, kedy sa o dnešných moderných smartfónoch ešte nič nevedelo a trend začínal diktovať ešte Palm so svojim špecifickým Palm OS systémom. Problém tohto plánu od HTC bol najmä v tom, že na trhu pôsobili spoločnosti ako Dell alebo HP a tie nedovolili nováčikovi vyšvihnúť sa medzi elitu a získať si svoje miesto slávy. Firma HTC v roku 1998, iba jeden rok od svojho vzniku, stojí pred krachom.

Od úplného pádu zachraňuje HTC prísun financií, ktoré do firmy nalieva jeden zo zakladateľov. Nasledujúce obdobie dvoch rokov patrí k najzásadnejšiemu, čo sa vo firme stalo, pretože dvojročný vývoj sa vypláca a od roku 2000 začína HTC dodávať svoje vlastné zariadenia pre firmu Compaq a HP. I keď prichádza o vlastnú identitu a málokto z používateľov v tej dobe populárnych Compaq iPAQ zariadení tuší, že ich tvorcom je práve HTC. Aj u operátorov sa značka prezentuje cez skratky ako MDA alebo XDA, ktoré nedávajú na prvý pohlaď tušiť, kto je za nimi ukrytý.

Compaq iPaq

Tento koncept drží HTC do roku 2006, kedy sa odhaľuje v plnej kráse a rozhoduje sa neskrývať viac svoje logo a výsledkom sú prvé HTC modely, ktoré sa práve týmto názvom už aj pýšia. Ešte rok pred tým, teda v 2005 spoznáva svet revolučný stroj s názvom Qtek 9000 (HTC Universal), čo bol prvý 3G smartfón na svete a zároveň prvé zariadenie s predinštalovaným systémom Windows Mobile 5. Stálo šialených 30 000 SK, no bol to sen každého fanatika PDA a smartfónov tej doby.

HTC Universal

V roku 2007 by sme iné, ako Windows Mobile zariadenie od HTC nenašli, ale doba sa mení a príchodom spoločnosti OHA (Open Handset Alliance) sú položené aj základy pre vznik Androidu. A HTC je samozrejme pri tomto zrode. Rok 2007 je pre značku príznačný aj predstavením modelu HTC Touch, čo bol prvý smartfón na svete, ktorý mal dotykový displej.

HTC Touch

Rok 2008 teda po založení OHA prináša prvé ovocie a ním je vôbec prvé zariadenie so systémom Android, model HTC Dream. A o rok neskôr je svetu predstavená nadstavba systému z dielne HTC a ide už o dnes svetoznámy HTC Sense, ktorý bol sprevádzaný uvedením vlajkovej lode HTC HD2, veľmi populárneho modelu aj u nás. Prvenstvá HTC zbiera ďalej, keď v roku 2010 uvádza svoj Evo 4G, je k nemu pripojená poznámka, že sa jedná o prvý model s podporou 4G na svete.

HTC Dream

Nasledujúce obdobie prináša vzostup HTC medzi také spoločnosti, ako je Samsung alebo LG. Splnený sen, spoločnosť, ktorá v roku 1998 stojí na prahu bankrotu sa môže rovnať s najväčšími hráčmi na trhu. Rok 2011 však prináša rapídny pokles tržieb, ale tiež predstavenie prvého štvorjadrového modelu značky, ktorým bol HTC One X (predstavený v Barcelone 2012 na MWC).

HTC One X

Roky 2013, 2014 a 2015 sú poznačené uvádzaním najvyššieho modelu, ktorým je HTC One, jeho edícia M7 (2013), M8 (2014) a M9 (2015) získala viaceré ocenenia na poli mobilných zariadení. HTC One M8 sa môže ešte pochváliť jedným svetovým prvenstvom a tým je duálna kamera s funkciou zmeny zaostrovania.

HTC One M9

No a sme v súčasnosti, HTC nedokázalo uviesť na kľúčovej konferencii MWC 2016 v Barcelone svoju vlajkovú loď HTC One M10, vraj kvôli nepodarenému dizajnu, ktorý na pokyn vedenia spoločnosti museli jeho tvorcovia prerobiť. Nakoniec sa všetko podarilo a svet uvidel HTC 10, novinku pre tento rok, ktorá okrem zmeny názvu pridáva aj povestnú kvalitu svojho tvorcu. Viac o tohtoročnej novinke sa dočítate v našej recenzii.

Ako bude HTC pokračovať ďalej je ťažké odhadnúť. Mobilné systémy od Microsoftu zrejme majú svoj definitívny koniec pred sebou a tak bude ťažiskom aj pre HTC systém Android, pri zrode ktorého stálo. A ako to už býva v tomto segmente, okrem boja s konkurenciou sa všetci, vrátane HTC budú snažiť ukázať Applu, že na neho proste majú.

5.6.2016
 • SpravdivyL

  Prosím zmente si dátumy..

 • SpravdivyL

  Pekný článok každopádne :)

 • IQLogic

  Pekný prehľad avšak opravte si jednu chybičku:
  “… Qtek 9000 (HTC Universal), čo bol prvý 3G smartfón na svete …”
  HTC Universal určite nebol prvým 3G smartphonom na svete keď Nokia v roku 2004 uviedla na trh model 6630 so Symbianom :)

  • Maher787

   asi autor myslel prvý HTC smartfon s 3G

 • kladivotam

  V celom článku je len zopár pravdivých informácií,ako veľkého fanúšika HTC ktorý má doma aj zbierku ich zariadení ma to maximálne uráža. To si niekto v nedeľu sadne,pleskne po bruchu a vymýšľa si fakty?
  HTC Touch Elf nebol prvý smartfón s dotykovou obrazovkou
  HTC Universal nebol prvý smartfón s 3G
  HTC One M9 nezískala ocenenia pravdepodobne za nič,práve naopak
  Prosím niekoho kompetentného a znalého aby ten článok buď kompletne prerobil a ukázal v čom bolo HTC prvé,alebo ho zmazal. HTC má bohatšiu históriu na poli smartfónov ako hociktorý iný moderný výrobca.

  • mar bartian

   rovnako tak HD2 nebol prvy telefon ktory mal nadstavbu sense, kedze ju mal uz aj touch diamond ktory bol predstaveny uz o rok skor ako HD2

   • Alexander Kaiser

    pri touch diamonde to bolo sice touchflo/resp manilla.
    ale aj tak pravdiva info

 • Alexander Kaiser

  biedny clanok :/

 • 123

  Clanky, ktore chrli tento portal su kazdym dnom horsie a horsie, navyse obrovsky narast click-baitov, platene recenzie…. ale tak co, hlavne, ze sa kotulaju peniazky reklamy….

 • SeppWinkler

  To tvrdenie o blížiacom sa konci mobilných Windows je asi len vlhkým snom nekritických priaznivcov Androida. Mobilný Windows je omnoho lepší pre firemné prostredie, ponúka plnú kompatibilitu s desktopovým Windows, ktorý stále dominuje vo firmách a pre ktorý Google nemá alternatívu. Že sa mu nedarí presadiť medzi mladými a v domácnostiach je skôr výhodou. Ono nie každý potrebuje celý deň visieť na FB, chatovať a hrať nejaký endless runner :)

  • SimSon

   A prave preto ze su WindowsMobile take “dobre”, preto su tak “rozsirene”! :-D

  • mar bartian

   Tak nam napis co mobilne win maju pre firemnych zakaznikov a na co nema android alternatívu

+