MojAndroid

HTC je dnes, aj napriek svojej finančnej situácii a nie veľmi uspokojivým výsledkom v predaji vlajkových lodí, veľmi sledovanou spoločnosťou. Nie je sa čomu čudovať. So svojou dlhoročnou históriou a mnohými inovatívnými produktami sa zapísalo do pamäte mnohých technologických nadšencov. V posledných rokoch však taiwanský výrobca akoby na svojich súperov strácal dych. Vlajkové lode nedostávali vždy tie najlepšie hodnotenia a vyslúžili si aj veľa kritiky, predovšetkým za ich fotoaparát. Ten sa nedokázal v konkurencii presadiť tak, ako si to HTC predstavovalo. Aj keď predchodcovia vedeli zaujať svojimi kvalitnými Boomsound reproduktormi a výborným spracovaním kovovej unibody konštrukcie, stále im niečo chýbalo. Výrobca však predstavením najnovšieho HTC 10 ukázal, že smartfóny robiť vie, a že v konkurencii sa tento rok rozhodne nestratí. Medzi high-end zariadeniami ostatných výrobcov to však bude mať ťažké. Podarí sa mu odlíšiť?

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

VIDEOrecenzia

Obsah balenia

Aj keď sme do redakcie nedostali balenie, ktoré sa objaví aj na pultoch obchodov, vieme, čo môžete po kúpe HTC 10 očakávať. V krabičke by ste okrem samotného smartfónu mali nájsť priemerne hrajúce slúchadlá, a čo je dôležité, aj nabíjačku s USB-C káblom (typ USB-A –> USB-C) a podporou rýchleho nabíjania Quick Charge 3.0. HTC tak pribaľuje len to najdôležitejšie, čo však nie je ničím nezvyčajným ani u iných výrobcov.

Konštrukcia: Staré dobré HTC

HTC pri návrhu svojej “desiatky” ostalo verné koreňom a dizajnu jedného z najúspešnejších smartfónov vo svojej históriu. Reč je o prelomovom HTC One M7, ktorý po prvýkrát prišiel s novým typom kovovej unibody konštrukcie. Aj po rokoch od jeho uvedenia sa fanúšikovia a recenzenti zhodujú na tom, že išlo o jedno z najkrajších zariadení spoločnosti. My musíme len súhlasiť. Aj preto sme radi, že nové HTC 10 sa ním nechalo inšpirovať. Niekoľko vecí sa ale predsa len zmenilo.

HTC 10-recenzia-7

Telo zariadenia je na zadnej strane, podobne ako aj u predchodcov, zaoblené, čo prispieva k pohodlnejšiemu a istejšiemu držaniu v ruke. Novinkou sú skosené hrany, ktoré oproti iným zariadeniam prechádzajú ďalej ako je zvykom. Toto do istej miery nahrádza zaoblenie u iných telefónov, zároveň je ale pre HTC 10 charakteristickým dizajnovým prvkom, vďaka ktorému ho ľahko odlíšite od iných modelov.

 HTC 10-recenzia12-1

Duálne farebné spracovanie kovu z HTC One M9 tu nehľadajte, všetko je totižto v jednej farbe, a to buď tmavo šedej alebo striebornej. Práve tieto dva varianty sa budú predávať aj u nás. Prevedenie prednej strany sa nápadne podobá na HTC One A9, ktorý by v čiernej farbe od HTC 10 odlíšil len zbehlejší pozorovateľ. Hlavným poznávacím znakom toho, že ide o nový model, je najmä veľká šošovka predného fotoaparátu, ktorá je osadená hneď vedľa telefónneho reproduktora. V jeho blízkosti sa nachádza aj dobre viditeľná notifikačná LED dióda a výškový reproduktor nového duálneho systému Boomsound Hi-Fi, ktorý dopĺňa ešte reproduktor pre stredné a nižšie frekvencie. Ten je ukrytý za mriežkou v spodnej hrane telefónu.

HTC 10-recenzia-9

HTC si tento rok vyslúžilo našu pozornosť aj vďaka použitiu nového reverzibilného konektora USB typu C. Ten sa medzi výrobcami smartfónov stáva čoraz viac populárnejším. Nechýba ani snímač odtlačkov prstov, ktorý zároveň funguje ako kapacitné tlačidlo nahrádzajúce tlačidlo pre návrat na domovskú obrazovku. V HTC 10 zároveň slúži aj na prebudenie z pohotovostného režimu. Taiwanský výrobca ho dopĺňa o dvojicu kapacitných tlačidiel pre spustenie task managera a návrat späť, ktorých umiestnenie je však oproti väčšine smartfónov opačné. Prvé hodiny sme si tak po prechode z iného zariadenia museli na nové rozloženie zvykať. Odomykanie odtlačkom prstu je rýchle a spoľahlivé, aj keď oproti niektorým smartfónom sa nám zdalo byť o máličko pomalšie.

HTC 10-recenzia-4

Tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a zapnutie HTC ukážkovo umiestnilo na ľavej strane, kde na ne používateľ prirodzene dosiahne svojim palcom. Na rovnakej strane sa nachádza aj slot pre nanoSIM. Pamäťové karty microSD sa vkladajú do slotu naproti. Samozrejmosťou je aj prítomnosť 3,5 mm audio jacku, ktorý sa tentokrát nachádza úplne navrchu v strede. Zadná strana má charakteristické prúžky, ktoré zabezpečujú dobrý príjem signálu. No a nechýba tu ani nový fotoaparát s duálnym dvojtónovým LED bleskom a laserovým zaostrovaním.

HTC 10-recenzia-16

HTC aj pri tomto smartfóne ponúka tradične špičkové konštrukčné spracovanie. Kovová unibody konštrukcia nemá žiadne defekty, nič sa nehýbe a všetko pevne drží na svojom mieste. Pochváliť musíme aj ergonómiu. HTC sa výborne drží a pohodlne sa dá ovládať aj jednou rukou. Trochu vyššie mohli byť umiestnené kapacitné tlačidlá spolu so snímačom odtlačkov prstov. Používateľ sa musí pri ich používaní trochu viac natiahnuť. Aj preto by sme uvítali skôr ich softvérový variant priamo na displeji – tak, ako je tomu na HTC One A9. Výhradu máme aj k povrchovej úprave kovového tela. Tá je pomerne hladká a v teplejších dňoch spôsobuje potenie rúk a zachytávanie mastnoty a odtlačkov. Na striebornej verzii nebudú síce tak vidieť, no aj tak by sme uvítali, keby bol povrch spracovaný podobne ako u staršieho HTC One M7. S týmto problémom sa však potýkajú napríklad aj smartfóny od Samsungu. Inak ale ku konštrukčnému spracovaniu HTC 10 nemáme čo dodať. Dizajn je subjektívna vec, a tak je len na vás, či sa vám páči alebo nie. Nám sa však nový HTC 10 rozhodne páči.

HTC 10-recenzia22-1

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

2.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+