MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát: Najväčší upgrade

HTC tento rok konečne prišlo s konkurencieschopným fotoaparátom, ktorý by sa aspoň podľa testov DxoMark mal rovnať aj tomu najlepšiemu fotomobilu na trhu – Samsungu Galaxy S7 edge. Taiwanský výrobca nenechal nič na náhodu a použil to najlepšie, čo súčasný trh ponúka. HTC 10 vybavil 12 Mpix Ultrapixel snímačom, čo znamená, že ponúka pixely s rozmermi 1,55 um – to je o 0,15 um viac ako v prípade Samsungu Galaxy S7. Navyše, snímač doplnil aj o svetelný objektív f/1.8, ktorý zabezpečuje dobrú svetelnosť a rozmazanie pozadia (bokeh efekt). No a konečne sme sa dočkali aj optickej stabilizácie, ktorá sa naposledy objavila v modeli HTC One M7. Fotoaparát HTC 10 je tak po stránke papierových špecifikácií veľmi dobre pripravený na konkurenciu. Isté muchy však má a v niektorých veciach za svojimi súpermi stále zaostáva.

Aktualizácia: Fotoaparát dostal aktualizáciu firmvéru, ktorá vylepšuje kvalitu fotoaparátu. Kompletný zoznam zmien nájdete v tomto článku.

HTC 10-recenzia-13

Kvalita fotografií je výborná a HTC 10 dnes bez pochýb patrí k tým najlepším fotomobilom na trhu. Presvedčili sme sa o tom pri našom testovaní, pri ktorom sme spravili desiatky fotografií a videí. Tie sa môžu pochváliť farebnou vernosťou a výbornými detailami. Snímky zhotovené v noci alebo v zlých svetelných podmienkach sú taktiež na vysokej úrovni a ponúkajú kvalitu, ktorou sa môžu porovnávať aj s Galaxy S7-čkou. Niekoľko porovnávacích snímok HTC 10 vs. Samsung Galaxy S7 edge sme pridali aj do recenzie. Komplexnejší fototest a porovnanie prinesieme neskôr.

HTC niekedy zbytočne prepaľuje nočné snímky, viď dvojica fotografií vyššie

Spustenie fotoaparátu je vo väčšine prípadov rýchle a hoci nepatrí medzi najrýchlejšie, vôbec nám to pri používaní neprekážalo. To isté platí aj o zaostrovaní, ktoré je citeľne pomalšie najmä v zhoršených svetelných podmienkach. Fotoaparát má ale aj svoje muchy, ktoré sú však skôr softvérového charakteru. Tak napríklad, pri natáčaní videa v noci dochádza pri zmene úrovne osvetlenia k nesprávnemu automatickému vyhodnocovaniu expozície, čo spôsobuje preblikávanie obrazu. Občas sme sa stretli aj s hláškou o tom, že snímač laserového zaostrovania je zakrytý, a to aj potom, ako sme sa ubezpečili, že mu nič nestojí v ceste. Veríme však, že HTC ešte pred spustením predaja detaily doladí.

Fotografie v plnom rozlíšení stiahnete tu

Zhoršené svetelné podmienky

Aplikácia Fotoaparátu sa nám veľmi páčila. Ponúka prehľadné prostredie a dobré rozmiestnenie prvkov. Prepínanie medzi jednotlivými režimami je rýchle a bezproblémové. Okrem iného fotoaparát dokáže robiť aj panorámy a snímky ZOE. K dispozícii je tiež režim PRO, ktorý umožňuje manuálne nastavenie vyváženia bielej, citlivosti ISO, času uzávierky, zaostrenie a fotenie do bezstratového formátu RAW.

Natáčanie videa ide vďaka podpore 4K a prítomnosti optickej stabilizácie ruka v ruke s konkurenciou. 4K snímky sú nadpriemernej kvality, pričom pochváliť musíme aj rýchle reakcie kamery pri preostrovaní. HTC tiež ponúka možnosť natáčania Hyperlapse videí (niečo podobné ako time-lapse pri fotografiách), či spomalených záberov. HTC 10 sa vo videách tiež chváli záznamom tzv. High-Res zvuku, ktorý si poradí aj s veľmi hlasnými zdrojmi zvuku. Bez výraznejšieho skreslenia tak nahráte aj koncert.

HTC tento rok prišlo aj s jednou špecialitkou v podobe predného Ultrapixel fotoaparátu, ktorý ako prvý na svete ponúka optickú stabilizáciu. To mu dáva nepochybne konkurenčnú výhodu pri fotení v horších svetelných podmienkach. Ak ste teda večer na v bare alebo sa potulujete s priateľmi vonku po meste, nádej na vyhotovenie kvalitnej selfie sa s HTC 10 exponenciálne zvyšuje.

Ako celok teda hodnotíme fotoaparát ako výborný a tento rok nebude určite za konkurenciou zaostávať. HTC 10 sa tak dnes svojim fotoaparátom radí medzi najlepšie fotomobily, ktoré môžete dnes u nás kúpiť. A presne to je to, čo HTC tento rok tak veľmi potrebovalo – kvalitný fotoaparát.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
2.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+