MojAndroid

Diskutovaná deregulácia európskeho telekomunikačného trhu a oslabenie hospodárskej súťaže zvýši trhovú silu najväčších telekomunikačných operátorov na úkor slabšej konkurencie. To sa môže prejaviť vo zvyšovaní cien pre koncových spotrebiteľov. Znepokojenie vyjadrujú aj organizácie zastupujúce európskych spotrebiteľov, uvádza Telekomunikačná únia Slovenskej republiky v tlačovej správe.

Vyhlásenia predsedníctva Rady Európskej únie a Európskej komisie po neformálnom zasadnutí Rady pre telekomunikácie sú znepokojujúce a sú varovným signálom pre telekomunikačný trh EÚ. Rôznorodosť veľkých aj malých poskytovateľov telekomunikačných služieb by mala byť prvoradá a je nevyhnutná pre uspokojenie potrieb spotrebiteľov, podnikov a verejnej správy.

Ak by sa zrušila regulácia trhu, veľkým operátorom by z toho plynulí výhody a tých menších by postupne vytlačili z trhu, pretože by neboli schopní konkurencie. Vznikli by tak monopoly, ktoré by si mohli sami diktovať ceny. A keďže každej firme ide v prvom rade o biznis, ceny služieb by určite neklesali, práve naopak.

Hrozia nám vyššie ceny u mobilných operátorov? Situácia je vážna

23.10.2023

Telekomunikačná únia Slovenskej republiky upozorňuje, že sa Európska komisia momentálne zaoberá možnosťou výrazného zúženia regulácie sektora elektronických komunikácií. Tú má u nás na starosti Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (Regulačný úrad). V dôsledku tohto by Regulačný úrad už neanalyzoval stav súťaže na trhu a v prípade neefektívnej súťaže by operátorom neukladal povinnosti s cieľom podporiť súťaž a rozvoj trhu.

Nemali by ste prehliadnuť:

V praxi by to znamenalo, že väčší a silnejší operátor by to mal na trhu podstatne ľahšie a je možné, že by sa z neho stal monopolom. Pretože by neexistovala autorita, ktorá by stav na trhu regulovala. Výsledkom neefektívnej súťaže na poli telekomunikačných služieb by boli samozrejme aj vyššie ceny pre koncového zákazníka.

Na problém upozorňuje otvorený list EÚ

Operátori s významným podielom na trhu by si mohli diktovať vlastné podmienky. Také, ktoré by ešte viac deformovali súťaž a vytlačili by konkurenciu z trhu. Na tento hroziaci problém upozorňuje otvorený list Európskej komisii.

Ten je adresovaný ministrom pre telekomunikácie a španielskemu predsedníctvu v rade EÚ. Upozorňuje na to, že v prípade obhajovania deregulácie bez toho, aby sme brali do úvahy existenciu operátorov s významným vplyvom na trhu, by sme nechtiac podporili prechod od širokej konkurencie k veľmi obmedzenému počtu väčších operátorov na európskom trhu. A hlavne by zanikli prínosy účinnej súťaže.

V EÚ v súčasnosti platí takzvaný Európsky kódex elektronických komunikácií najmä prostredníctvom vykonávania analýz trhu. V niektorých členských krajinách EÚ sú ale aj naďalej idenfitikované zlyhania trhu, ktoré si vyžadujú regulačný zásah.

Náš tip
Tip na smartfón: Toto je novinka, ktorú si pochvaľuje množstvo používateľov. Teraz s cashbackom!

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+