MojAndroid

S príchodom predvianočného obdobia je zaujímavé sledovať, ako sa darilo výrobcom smartfónov v predposlednom kvartáli tohto roka. Zatiaľ, čo predaje niektorých výrobcov klesali pred blížiacimi sa veľkými predstaveniami na prelome štvrťrokov, iní zasa využili toto obdobie na predstavenie svojich zariadení, aby im bola dlhšie venovaná pozornosť médií a fanúšikov.

V Q3/2015 sa najviac darilo spoločnosti Samsung. Tá v tomto období predala 84,5 milióna smartfónov, čo je o 6,1 % viac ako v rovnakom období vlani. Vďaka tomu patrí Samsungu prvé miesto na trhu s 23,8% podielom. Podľa agentúry IDC boli v tomto období populárne lacnejšie zariadenia výrobcu s cenovkou pod 200 USD.

q3-2015-hospodarske-vysledky

Na druhom mieste sa už tradične umiestnila spoločnosť Apple. Tá predala 48 miliónov iPhonov, čo stačilo na 13,5% trhový podiel. Pre Apple je ale určite potešujúce, že oproti rovnakému obdobiu minulého roku stúpli predaje ich smartfónov o veľmi slušných 22,2 %. Ani to ale nestačilo na najväčší nárast na trhu, ktorý má na svedomí čínska spoločnosť Huawei. Tá predala v Q3/2015 26,5 milióna smartfónov, čo je síce iba 7,5 % všetkých predaných smartfónov v tomto období, no pre spoločnosť to znamená až 60,9% nárast oproti tretiemu štvrťroku minulého roku.

Na štvrtom a piatom mieste sa umiestnili ďalšie známe čínske spoločnosti. Lenovo obsadilo štvrté miesto s 5,3% podielom, 18,8 miliónmi predaných kusov a medziročným nárastom vo výške 11,1 %. Prvú päťku uzatvára spoločnosť Xiaomi, ktorej patrí 5,2 % trhu s 18,3 miliónmi predaných smartfónov a medziročným nárastom vo výške 5,6 %. Dokopy bolo v treťom kvartáli predaných celosvetovo 355,2 milióna smartfónov, čo je o 6,8 % viac ako vlani v tomto období.

Zdroj: IDC via PhoneArena

30.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+