MojAndroid

Čínski výrobcovia to majú ťažké. Ak sú ich minulosti prepletené s Huawei, je to ako červená zástava pre býka a americké úrady na ňu reagujú. Teraz možno prišiel rad na Honor.

Je z Číny a pozná Huawei

Toky technológií putujú nielen z Číny do celého sveta, ale aj opačne. A pri spoločnostiach, akými sú napríklad Google, Microsoft alebo Qualcomm, je to dôležitý tok. Napríklad čínski výrobcovia nakupujú technológie do svojho hardvéru.

Ak si americké úrady povedia, že taký Honor, ktorému to teraz hrozí, nie je vhodný a bezpečný partner, príde zákaz. A zákaz sa prejaví v tom, že americké spoločnosti budú mať zakázané obchodovať s tými spoločnosťami, ktoré sú uvedené na zozname subjektov amerického obchodného oddelenia. Teraz práve Honor je podľa viacerých zdrojov blízko k tomuto zákazu.

Pre túto čínsku spoločnosť hrá negatívne do kariet aj fakt, že jeho bývala materská firma, ktorým je Huawei, sa na zozname ocitol. Nateraz je rozhodnutie síce na spadnutie, avšak proti sebe paradoxne stoja dva vnútorné americké orgány (Pentagón a ministerstvo obchodu). Ak nepríde k dohode medzi nimi, pripadne konečný verdikt o zákaze a ponechaní obchodovania na amerického prezidenta.

Huawei P40 Lite
Huawei P40 Lite | Foto: Redakcia

{{shop_name}} od {{product_price}}

Pre zachovanie obchodov s americkými firmami je dôležité, že Honor vlastne ani nepredáva svoje výrobky v USA, čo je rozdiel v porovnaní s Huawei. A druhý dôležitý prvok rozhodovania spočíva v charaktere výroby, pretože práve Huawei nakoniec padol na telekomunikačných zariadeniach, ktoré Honor taktiež nemá v ponuke. To by mohlo čínsky Honor zachrániť a ponechať v hre. Huawei sa zbavil svojej dcérskej spoločnosti v novembri roku 2020 a cieľom bolo práve poskytnúť priestor na plné zapojenie sa do obchodných transakcií s USA a nebyť pritom zaťažený čiernou listinou, na ktorej sa Huawei ocitol.

Honoru sa neobvykle po odtrhnutí od Huawei darí, pretože získal späť licenciu na Android, ktorá mu bola odobraná ešte za čias panovania Huawei. A prišli nové kontrakty s Qualcomm, alebo Intelom, čo sú americké spoločnosti. Ak by sa teda naplnil čierny scenár a Honor bude putovať na čiernu listinu, tieto obchodné vzťahy by sa prerušili. Kedy presne sa zrodí rozhodnutie nie je jasné, diskusie a súboj medzi americkými inštitúciami stále pokračuje. Pre Európsky trh by to však nemuselo mať priamy dopad.

Náš tip
Táto aplikácia vám pomôže k výhre v očkovacej lotérii
23.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+