MojAndroid

Prevládajúca kríza menom koronavírus doslova uzatvorila ľudí doma. Niektorí stále chodia do práce, niektorí momentálne nepracujú. Poslednou skupinou sú ľudia, ktorí pracujú z domu, majú takzvaný home office. Práve na nich sa v tomto článku zameriame a povieme si, ako pracovať z domu bezpečne.

Samozrejme, home office je podmienený prístupom na internet a chýbať nemôže ani počítač, prípadne iné smart zariadenie. V mnohých prípadoch musí byť k dispozícii aj smartfón, pretože niektoré veci sa len cez internet jednoducho vybaviť nedajú.

Kyberkriminálnici nespia ani počas pandémie, práve naopak

Kyberkriminálnici číhajú z každej strany. A vôbec nie je podstatné či ste online kvôli práci alebo len tak surfujete na sociálnych sieťach. Dôležité je vedieť tieto hrozby filtrovať. Jedným zo základných opatrení je samozrejme kvalitný bezpečnostný program, no viacero hrozieb sa dá odvrátiť aj za použitia obyčajného sedliackeho rozumu.

home office

 

Okrem nainštalovaného bezpečnostného programu odporúčame mať zariadenia vždy aktualizované na najnovšiu možnú verziu. To isté sa týka aj všetkých aplikácií a programov, ktoré máte nainštalované. So softvérovými aktualizáciami tiež prichádzajú záplaty bezpečnostných dier, pomocou ktorých sa k vám môžu hackeri dostať. Nie je to len o pocite mať najaktuálnejšie zariadenie, vo veľkej miere je práve bezpečnosť tým podstatným.

Silné heslo ako základ všetkého

O silných heslách píšeme prakticky denno-denne. Heslo 1234 naozaj nie je silné a útočníkovi netrvá dlho, kým ho prelomí. Na vytváraní bezpečného hesla si preto dajte záležať. Nezabudnite v ňom použiť veľké aj malé písmená v kombinácii s číslami a špeciálnymi znakmi. Nemusí ale ísť len o náhodné heslo, takto si viete vytvoriť aj heslo, ktoré je pre vás ľahko zapamätateľné. Heslo by však nemalo byť ľahko uhádnuteľné. Fantázii sa v tomto smere medze nekladú.

Pokiaľ máte možnosť dvojfaktorovej autentifikácie, používajte ju. Pri prihlásení je síce potrebné urobiť krok navyše (zadať jedinečný autorizačný kód), no odmenou za to je to, že takéto prihlásenie je prakticky nemožné prelomiť.

Zabezpečenie domácej siete neberte na ľahkú váhu

Drvivá väčšina ľudí, ktorí pracujú z domu, na pripojenie k internetu používajú svoj vlastný router. Aj ten patrí medzi “hacknuteľné” zariadenia. Ak jeho ochranu zločinci prelomia, môžu sa dostať k citlivým údajom a spôsobiť poriadne škody.

Základom je zmena predvoleného hesla. To je v mnohých prípadoch možné vyhľadať online, v závislosti od typu routera. A hackeri o tom vedia. Aj v tomto prípade platí, že pri vytváraní hesla by ste si mali dať záležať. Áno, jednoducho zapamätateľné heslo, ktoré použijete na prihlasovanie všade, kde je to možné, je síce pohodlné. Odborníci z ESET odporúčajú v každej službe zvoliť iné silné heslo. 

Ak rozmýšľate nad tým, ako si ich zapamätáte, už dávno existujú rôzni správcovia hesiel. V nich stačí nastaviť jedno “hlavné” heslo, ktoré si musíte zapamätať. Všetky ostatné budú uložené priamo v tomto správcovi a dostanete sa k nim jednoducho. Či už cez počítač, mobil alebo iné kompatibilné zariadenie.

Dbajte na maličkosti

Okrem zmeny hesla samozrejme pravidelne aktualizujte softvér a určite sa hodí aj skontrolovať počet zariadení, ktoré sú k routeru pripojené. Môže sa stať, že tam uvidíte zariadenie, ktoré vám nepatrí.

Dobrou radou je, že ak zariadenie s citlivými údajmi nepoužívate, odhláste sa. Vždy, keď od počítača odchádzate. Aj takáto drobnosť vás môže ochrániť pred nepríjemnosťami. Pokiaľ sa rozhodnete, že časť práce vybavíte niekde vonku, notebook alebo tablet určite nenechajte bez dozoru.

Odporúčame tiež pozrieť si zariadenia, ktoré sa nachádzajú vo vašej domácej sieti. Nikdy neviete či tam náhodou nemôže byť zariadenie, ktoré tam nepatrí a či sa niekto nedostal do vašej siete. Skvelou voľbou je napríklad funkcia Zariadenia v domácej sieti, ktorou disponujú ESET riešenia pre Windows aj pre Android. Vďaka tejto funkcii budete upozornení na rôzne zraniteľnosti či zlé prednastavené heslá v routeri.

Ako sa sústrediť na prácu v domácom prostredí

Najideálnejšie je mať oddelenú pracovňu, do ktorej sa môžete zavrieť a plne sa sústrediť na prácu. Pokiaľ ju nemáte, mali by ste si vyhradiť priestor, ktorý bude slúžiť len na prácu. Mal by byť dostatočne veľký, nech sa v ňom cítite dobre. Základom je samozrejme pohodlná stolička.

Snažte sa dodržiavať pracovnú dobu a nenechávajte si všetko na poslednú chvíľu. Práca z domu nás doslova núti venovať sa iným, zaujímavejším činnostiam. Nenechajte sa zlomiť. Aby ste nemuseli počúvať členov domácnosti a plne sa sústredili na prácu, vhod môžu prísť aj nejaké pohodlné bezdrôtové slúchadlá, do ktorých si pustíte vašu obľúbenú hudbu.

Zhrnutie základných pravidiel bezpečnej práce z domu:

  • Majte svoje zariadenia a programy vždy aktualizované
  • Silné heslo je základ, ak je možnosť použiť dvojfaktorovú autentifikáciu, použite ju
  • Zabezpečne si router
  • Keď nepracujete, zo zariadenia sa odhláste
  • Používajte kvalitný viacvrstvový bezpečnostný program

Ak vás téma zaujala, viac informácií o bezpečnej práci z domu nájdete napríklad v tomto blogu od ESETu.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou ESET.

27.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+