MojAndroid

Obdobie letných dovoleniek je v plnom prúde. Množstvo zážitkov v letných dňoch stúpa a aby sme si mohli aj o niekoľko mesiacov či rokov pozrieť, ako sme sa bavili počas leta, vytvárame veľké množstvo fotografií. K tomu využívame najrôznejšie zariadenia. Či už je to digitálna zrkadlovka, kompaktný fotoaparát, alebo smartfón, v dnešnej dobe robíme oveľa viac fotografií, ako v minulosti.

dslr pictures

Nie je to tak dávno, čo sme si na dovolenky nosili veľké fotoaparáta či videokamery. Tie boli jediným prostriedkom na zdokumentovanie našich zážitkov prežitých s rodinou či priateľmi. Doba sa však mení a v súčasnosti máme takmer vždy pri sebe aspoň jedno zariadenie, ktoré dokáže vytvoriť fotografie, aj keď na to nie je primárne určené.

Čoraz častejšie používame na dokumentovanie zaujímavých momentov v našich životoch smartfóny. Dôvodov je na to hneď niekoľko. V prvom rade, smartfón máme takmer vždy pri sebe, vďaka čomu je možné zachytiť jedinečné momenty, ktoré vyžadujú rýchle konanie. Veľmi dôležitým faktom je aj to, že snímače na našich telefónoch sú čím ďalej, tým schopnejšie. Niektoré smartfóny dnes v kvalite snímkov poľahky prekonajú dedikované digitálne fotoaparáty, čo je dôvodom, prečo si množstvo ľudí na dovolenky a výlety už ani nenosí fotoaparát. Smartfóny dnes dokážu natáčať aj video v úžasnej kvalite, čo je zasa dôvod, prečo väčšina ľudí už nenosí so sebou veľké a nepraktické videokamery.

recenzia Sony Xperia Z2 10

Smartfóny však nie sú jediným zariadením, ktoré využívame na fotografovanie počas letných dní. Čoraz častejšie vidíme ľudí fotografovať a natáčať video pomocou tabletov. Hoci pohľad na ľudí s 10-palcovou „doskou“ býva niekedy až komický, fotografovanie tabletom má aj svoje výhody. Okrem jednoduchého zdieľania je veľmi praktická aj manipulácia s fotografiami na zariadení s väčším displejom. Rôzne úpravy či vylepšenia uvidíme na tablete lepšie a prezeranie fotografií s priateľmi je tiež príjemnejšie na väčšom tablete ako na malom smartfóne.

Recenzia-Samsung Galaxy Tab S 8.4-7

Letné dovolenky sú priestorom na aktívne činnosti, počas ktorých potrebujeme aj nejaké odolné zariadenie. Dnes sú obľúbené tzv. GoPro kamery, ktoré sú ideálne na rôzne outdoorové aktivity. Sú odolné voči mnohým poveternostným podmienkam a existuje k nim príslušenstvo, pomocou ktorého môžeme tieto kamery pripnúť na rôzne časti tela či dopravné prostriedky alebo iné predmety. Vďaka tomu je možné vytvoriť vynikajúce zábery pri plávaní, surfovaní, raftovaní či iných zaujímavých aktivitách.

gopro

Mnohí ľudia si o sebe myslia, že s trochu lepším smartfónom a účtom na Instagrame sa z nich razom stanú profesionálni fotografi. To má však ďaleko od pravdy, no stále platí, že záujem o digitálnu fotografiu neustále rastie. Nedávno sme vám priniesli návod, ako vytvárať čo najlepšie fotografie so smartfónom. Tie najlepšie snímky sú ale stále vytvorené zrkadlovkami alebo výkonnejšími kompaktmi. Čím ďalej, tým viac ľudí si obľúbilo digitálne fotografovanie a takýto nadšenci sa môžu naplno realizovať počas letných dovoleniek a výletov. Množstvo nových navštívených miest je ideálnym priestorom pre pekné zábery. Digitálne fotoaparáty sú vo väčšine prípadov oveľa spoľahlivejšie, ako smartfóny a tablety. Preto sa niekedy stáva, že s menej výkonným fotoaparátom nie ste schopní zachytiť okamih tak, ako by ste si predstavovali.

K80P.powershot_s110_1_jpg

Väčšina z nás bude na dovolenke používať na fotografovanie smartfón, tablet, alebo digitálny fotoaparát. V 21. storočí však môžeme vytvárať fotografie aj inými zariadeniami, ktoré máme pri sebe ešte častejšie, ako smartfón. Viete si predstaviť, že by ste zážitky dokumentovali pomocou inteligentných hodiniek? Alebo ste sa niekedy zamysleli nad tým, aké by to bolo ležať na pláži či prechádzať sa po prírode s okuliarmi Google Glass na očiach a byť tak vždy pripravený zachytiť jedinečné momenty? Hlasujte v našej ankete za obľúbené zariadenie, ktorým vytvárate fotografie počas dovolenky vy a podeľte sa s nami v diskusii o vaše názory a postrehy k tejto téme :-)

Aké zariadenie používate na fotografovanie počas dovolenky?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

24.7.2014
 • hrino

  Kto preboha foti tabletom? :D

  • Peter Jurček

   Som bol v BA na hrade kde boli nejaký turisti a fotili 10 palcovým tabletom…dokonca aj v zoo som sa s tým stretol

   • hrino

    Ked aj pominieme veľkosť tak ktorý tablet sa kvalitou fotaku aspoň približuje smartfonom?

    • Peter Jurček

     Ja nevravím ze je to lepšie… Osobne fotím zrkadlovkou… Výnimočne keď tak použijem smartphone :) len som ti napísal odpoveď na tvoju otázku :-)

  • Fotografia hneď navrchu bola vytvorená Michalom na dovolenke. Osobne som tiež stretol veľa ľudí čo fotí tabletmi, aj keď mne osobne to príde ako veľmi nepraktické :).

  • vlk

   Tablet s 8Mpx za pekneho pocasia nefoti zle, ale hlavne mas velky displej a vydis parane co fotis.
   No mimochodom naposledy som experimentoval s tabletom pripojenym k zrkadlovke cez aplikaciu dslr controller, je to ina parada. No ale takto urcite nie napriklad v zoo ,-)

  • kubo

   Choď do Prahy na Václavák a každy z Ázie fotí tabletom.

 • Pocket

  tablet :-D to se vždy smeju když nekdo na hokeji nebo na akci foti tabletem :-D ty lidi jsou uplne vypatlany.

 • dadophoto

  Radšej budem mat obrovsky a kvalitny fotak abo zrkadlovku ako telefon abo tablet :D :D ..

 • Vlado

  Zahlasujem keď bude možné zvoliť viac možností ako len jednu. Používam digitálny kompakt a smartfón

 • Smooky

  V zásade zrkadlovka, jedine panoramy a sférické (gulova foto) telefónom

 • vlk

  Hlasoval som za zrkadlovku, ale myslim si ze dnes je tu uz asi tak pol na pol s mobilom a obcas dokonca aj s tabletom
  Mobil mam castejsie pri sebe a za pekneho pocasia su velmi slusne foto aj z mobilu a hlavne fotky z mobilu mam hned pristupne, zo zrkadlovky ich este musim stiahnut, spracovat (raw). Ale su veci, ktore tazko s mobilom vyfotim (nocna obloha, dlhe expozicie, hlbka ostrosti, telemakro, ..)

 • Luke Malatinsky

  Hlasoval som za iné zariadenie schopné fotografovať. Naozaj je veľmi praktické, primontujete kolesá a môžete ísť do Chorvátska na dovolenku, fotí to v životnej veľkosti, s čiernobielym efektom, takže nie je potreba dávať si tlačiť plagáty. Jediná nevýhoda je, že ak chcete fotiť s bleskom, musíte čakať na búrku…

 • kubo

  Chcelo by to aspoň 2 možnosti, lebo asi každý fotí zrkadlovkou/kompaktom a smartfónom, záleží od toho, čo má po ruke.

 • Maher787

  trochu blbé možnosti lebo GoPro nie je určená na fotenie ale na nahrávanie videa a fotenie je len doplnok a kvalita je podobná kompaktom zasa tablet a smratfón je vlastne to isté a chýba mi tam superzoom ktoré sú v poslednej dobe oproti kompaktom stále viac a viac obľúbenejšie.
  Inak zaujímavá myšlienka že kto s čím fotí :)

  PS: v článku ste písali že tzv GoPro kamery ale to GoPro je názov tej konkrétnej, inak sa im hovorí action cam. Lebo to už môžeme všetkým smartfónom rovno hovoriť že sú to HTC, alebo Samsungi, alebo LG …. kto má čo radšej :D

+