MojAndroid

Na londýnskom letisku Heathrow podľa všetkého došlo k incidentu, ktorý sa do histórie zapíše ako prvá zrážka lietajúceho drona a komerčného lietadla. Informoval o tom pilot spoločnosti Biritsh Airways letu 727 zo Ženevy do Londýna. Incident sa mal odohrať tesne pred pristátím v Londýne a objekt identifikovaný ako dron mal naraziť do prednej časti lietadla.

Iris+_dron_test-7

To následne bez problémov pristálo a po inšpekcii neboli na lietadle zistené žiadne škody. Nedošlo ani k žiadnym zraneniam, no napriek tomu je závažnosť tejto situácie alarmujúca. Hoci k stretu komerčného lietadla a drona až doteraz nedošlo, stále sa vyskytuje čoraz viac incidentov, ktoré môžu znamenať potenciálne nebezpečenstvo pre ľudí.

Náš tip
Drony: Ako nám štát reguluje a obmedzuje lietanie s nimi

Je veľmi pravdepodobné, že táto kolízia vyústi do ešte prísnejších opatrení na reguláciu dronov. Tie sú v súčasnosti už aj tak pomerne prísne vo väčšine krajín sveta a Slovensko nie je výnimkou. Vo Veľkej Británii, kde sa incident odohral, môže napríklad komerčný dron lietať iba vo vzdialenosti minimálne 15 km od vnútroštátneho letiska a 30 km od medzinárodného letiska. Uvidíme, ako sa situácia ďalej vyvinie. Airbus A320, ktorý bol to tejto kolízie zapletený, síce má v motoroch zabudovaný systém ochrany pri kolízii s vtákom, no nie je zrejmé, akú škodu by mohla napáchať mechanická konštrukcia drona a najmä jeho batéria, ktorá by mohla aj vybuchnúť. Je isté, že vládne inštitúcie spravia teraz všetko pre to, aby sa podobná situácia už neopakovala.

Zdroj: WSJ via etrend

19.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+