MojAndroid

Tímu výskumníkov z Harvardskej univerzity sa podarilo stať priekopníkmi vo vytvorení prehľadnej hmoty, ktorá pomocou iónovej vodivosti dokáže produkovať zvuky pokrývajúce celé počuteľné spektrum. Reproduktor sa skladá z dvoch vrstiev gélu zo slanej vody, zovretých okolo tenkej gumovej plochy. Keď gélom prejde dostatočne vysoké napätie, spôsobuje zmenšenie a vibrácie gumy a koniec koncov aj prehrávanie hudby vo videu nižšie. Takýto systém dokáže produkovať frekvencie od 20 Hz do 20 KHz, čo je počuteľné spektrum ľudského ucha. Informoval o tom portál The Verge.

priehľadné gélové reproduktory

Samotná iónová vodivosť nie je nový nápad, no vedci sa v minulosti zhodli na tom, že jej využitie je veľmi obmedzené vďaka faktu, že pri vysokom napätí dochádza k jej nefunkčnosti. Veľké využitie takejto formy iónovej vodivosti je vo flexibilnej elektronike. U typických vodičov ako je meď, atómy zaujímajú pevnú polohu, pričom elektróny prechádzajú z jedného do druhého v reťazci. Iónové vodiče však umožňujú, aby sa samotné atómy pohybovali z jedného miesta na druhé, vrámci danej štruktúry. To znamená, že takýto vodič môžno natiahnuť na niekoľkonásobok svojej pôvodnej veľkosti, bez zvýšenia odporu. Takáto technológia nájde využitie v mnohých oblastiach elektroniky, počnúc robotikou až po mobilné zariadenia, pričom dizajn mnohých produktov sa môže zmeniť vo veľkom merítku.

Zdroj: TheVerge

31.8.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+