MojAndroid

Voči škodlivému softvéru nie je imúnny ani oficiálny obchod s aplikáciami od Googlu, preto je potrebné byť obozretný pri inštalovaní menej známych aplikácií. Najnovšie však milióny zariadení napadol trójsky kôň s názvom GriftHorse, ktorý sa skrýval v nevinne vyzerajúcich aplikáciách. O téme informoval portál Android Authority.

trójsky kôň GriftHorse
Foto: AndroidAuthority.com

Vyššie môžete vidieť snímku obrazovky trojského koňa v akcii. Na infikovaných zariadeniach sa používateľom zobrazilo upozornenie o tom, že si môžu prevziať bezplatný darček. Po kliknutí ich zariadenie presmerovalo na webovú stránku, ktorá od nich požadovala telefónne číslo na overenie totožnosti. V skutočnosti však stránka toto číslo použila na predplatenie falošnej služby. V závislosti od aplikácie išlo o rôzne sumy, priemerne sa však ceny mesačného predplatného pohybovali okolo 40 eur.

Ďalšie aktuálne témy, ktoré by ste nemali prehliadnuť:

Keďže v tomto prípade všetky platby prechádzajú cez operátora a len sa pripočítavajú k faktúre za paušál, útočníci nepotrebovali od používateľa žiadne ďalšie osobné údaje, ako napríklad číslo debetnej karty.

Trójsky kôň bol skrytý vo viac ako 200 aplikáciách

Trojský kôň sa skrýval vo viac ako 200 aplikáciách z rôznych kategórií. Google potvrdil, že všetky napadnuté aplikácie už z obchodu Play odstránil, stále sa však môžu nachádzať v neoficiálnych obchodoch alebo priamo vo vašom zariadení. Odhaduje sa, že GriftHorse okradol viac ako 10 miliónov používateľov po celom svete. Len jedna z infikovaných aplikácii („Handy Translator Pro“) získala viac ako 500 000 stiahnutí.

GriftHorse je pravdepodobne aktívny už od novembra 2020. Znamená to, že prvé obete mohli doposiaľ prísť aj o viac ako 400 eur. Súdiac podľa množstva infikovaných aplikácií, útočníci mohli vďaka nemu zarobiť aj milióny eur.

Náš tip
YouTube rázne zakročil. Antivaxerským videám je koniec

30.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+