MojAndroid

Mobily a tablety disponujú čoraz väčším výkonom a rozdiel v tejto oblasti medzi nimi a bežnými počítačmi sa neustále znižuje. Bohužiaľ, ich používanie ani zďaleka nie je také praktické, ako je tomu u PC a obmedzujúci je okrem iného nedostatočný multitasking a vo väčšine prípadov nemožnosť používať súčasne viac aplikácií. Existujú riešenia, ako napríklad funkcia Multi-window, ktoré tento problém čiastočne riešia, stále to však nie je ono. Sme preto vďační za každú aplikáciu, ktorá pokrok v tomto smere posúva vpred a používateľom prináša nové „multitaskingové“ možnosti. Jednou z nich je aj vydarený prehrávač médií GPlayer.

Gplayer 17

Ak by sme mali GPlayer opísať v skratke, okrem bežného prehrávania videí v režime celej obrazovky poskytuje aj obdobnú možnosť, ako funkcia Pop Up Play u Samsungu, teda prehrávanie videa na popredí v samostatnom okne. S mobilom je teda zároveň možné vykonávať takmer ľubovoľnú inú činnosť, spúšťať aplikácie, hrať sa alebo browsovať, pričom video v okne bude stále viditeľné a bude sa prehrávať. S prehrávačom GPlayer tak môžeme videá na popredí sledovať aj na iných telefónoch, než značky Samsung a navyše, prehrávanie nie je obmedzené len na videá uložené v telefóne, ale dá sa takýmto spôsobom dokonca sledovať aj televízne vysielanie. Pre začiatočníkov so systémom Android a používateľov, ktorí túto aplikácie nepoznajú, sme si dovolili pripraviť jednoduchý návod:

 • prvým krokom je nainštalovanie aplikácie GPlayer do telefónu, alebo tabletu. Je bezplatná a nájdeme ju na Google Play.
Verzia: 1.9.9
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.9.9
Aktuálna cena: Zdarma

GPlayer 1

 • spustíme aplikáciu GPlayer, zaškrtneme políčko a odsúhlasíme podmienky používania aplikácie.

GPlayer 2

 • ďalej nasleduje rad krokov v ktorom sa dá nastaviť úložisko, názov priečinka aplikácie, umožniť softvérové dekódovanie – to sa odporúča, teda zvolíme možnosť Enable SW Decoder.

GPlayer 3a GPlayer 3b GPlayer 3c

 • program nás upozorní, že pre vykonanie zmien je potrebné reštartovať program, túto správu len odklikneme tlačidlom OK. Ďalej sa nás opýta, či chceme umožniť programu oskenovať všetky súbormi s médiami a vygenerovať ich náhľady. Táto operácia zrýchli spúšťanie programu, ale zaberie trochu miesta v pamäti. Rozhodnutie je na vás, my sme dali OK.

GPlayer 3c

 • nasleduje upútavka autorov na ich ďalšie aplikácie, ak ju už viac nechcete vidieť, kliknite na Don’t show again. Konečne sa dostávame do hlavného menu aplikácie.

GPlayer 5

 • tu si vyberieme želané video a klikneme naň. Program nám v angličtine ponúkne návod, ako video v plávajúcom okne ovládať. Pokračujeme kliknutím na I have read carefully. Program nás ešte raz otravne upozorní, že všetko potrebné sa dozvieme v nastaveniach, klikneme teda na OK a video sa konečne spustí.

GPlayer 6

 • video sa začne prehrávať v režime celej obrazovky. Ak je zvuk voči obrazu posunutý, klikneme v dolnej lište na tlačidlo v tvare ozubeného kolieska, zvolíme prvú voľbu Switch Decoder a vyberieme možnosť S/W Decoder. V prípade, že proporcie obrazu sú deformované, opätovným stláčaním tlačidla v ľavom hornom rohu vyberieme iný pomer strán. Ak je všetko v poriadku, klikneme na ikonu so šípkou v pravom hornom rohu a video sa začne prehrávať v samostatnom okne na popredí.

GPlayer 7b

 • Okno sa dá ľubovoľne umiestniť na obrazovke a samozrejme, môžeme sa teraz už voľne pohybovať v prostredí telefónu, spúšťať aplikácie, hrať hry, prezerať internetové stránky a podobne – video sa stále bude prehrávať na popredí.

GPlayer 8

 • kliknutím na okno sa objavia ovládacie prvky, rovnako ako v prípade prehrávania v režime celej obrazovky.

GPlayer 9

 • okno sa však nedá sa multidotykovo zväčšovať a zmenšovať ako v prípade Pop Up Play, alebo aplikácie Floating Youtube video Player, o ktorej sme písali minule a ktorá umožňuje obdobným spôsobom prehrávať na popredí videá z YouTube. Jeho veľkosť sa nastavuje inak – podržíme ikonu so šípkou v pravom hornom rohu.
Náš tip
Floating YouTube Pop Up Video – sledujte videá na popredí v samostatnom okne

GPlayer 10

 • …a vyberieme požadovanú veľkosť okna.

GPlayer 11

 • ak potrebujeme prehrávanie rýchlo prerušiť, stačí kliknúť na vedľajšiu ikonku s vodorovnou čiarkou. GPlayer sa okamžite minimalizuje do notifikačnej lišty

GPlayer 12 GPlayer 13

 • odtiaľ sa dá jediným kliknutím prehrávanie opätovne spustiť. Ak telefón zablokujeme, prehrávanie sa preruší a po odblokovaní bude pokračovať. GPlayer ukončíme kliknutím na ikonu s krížikom v pravom hornom rohu.

GPlayer 14

Veľmi podobne funguje aj prehrávanie televízneho vysielania. Prvým krokom je nainštalovanie aplikácie Slovak TV 2 z Google Play a jej spustenie.

 • kliknutím na tlačidlo „Pozrieť“ vyberieme niektorú stanicu – napríklad TA3.

GPlayer 15

 • v ponuke aplikácií vyberieme GPlayer a prehrávanie sa spustí. Ovládanie a možnosti sú obdobné, ako pri prehrávaní videa z lokálneho úložiska.

GPlayer 16

Aplikáciu GPlayer sme testovali dlhší čas a na niekoľkých telefónoch, pričom sme s jej možnosťami, fungovaním a spoľahlivosťou boli spokojní. Občas sa síce vyskytli malé problémy vo forme zamŕzania GPlayera, napríklad pri pokuse ukončiť ho. Neboli však časté a pomohlo preinštalovanie, alebo vymazanie údajov aplikácie. Autori na programe navyše neustále pracujú a časté sú nové aktualizácie.

Posledná vec, ktorú sme zo zaujímavosti vyskúšali, bolo súčasné prehrávanie videa pomocou funkcie Pop Up Play a ďalšieho videa v GPlayeri. Na telefóne Samsung Galaxy Note toto fungovalo bezproblémovo a obe videá sa plynule prehrávali. Praktické využitie takejto možnosti je zrejme nulové, presvedčili sme sa však, že to je aspoň realizovateľné:-)

GPlayer 18

Verzia: 1.9.9
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.9.9
Aktuálna cena: Zdarma

13.8.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+