MojAndroid

Odolnosti smartfónu sa v poslednej dobe pripisuje veľký význam a výrobcovia akým je Sony, začali ponúkať high-endy odolné voči vode a prachu. Rovnako aj spoločnosť Samsung plánuje vydať vodeodolnú verziu svojej vlajkovej lode, ktorá by mohla pritiahnuť ešte väčší počet spotrebiteľov. Keď sa bavíme o odolnosti máme však na mysli aj ochranné sklá, ktoré chránia displej mobilných zariadení a niekedy sa objavujú aj na zadnej strane. V tomto segmente trhu jednoznačne víťazí spoločnosť Corning a jeho Gorilla Glass 3, ktorá ponúka veľmi dobré vlastnosti a stará sa o to, aby sa najpoužívanejšia časť zariadenia – displej – nepoškriabala tak rýchlo. Už v minulosti sme vás však informovali o snahe niekoľkých firiem presadiť zafír, ako materiál pre ochranu displeja. Zdá sa, že Corning sa tohto neobáva a sám dokonca podrobil zafír testovaniu, ktorý “vypestoval” vo vlastných laboratóriach.

corning-gorilla-glass

Podľa reportáže portálu CNet, spoločnosť Corning demonštrovala slabosti zafíru v teste odolnosti, kde porovnával svoj najtvrdší kus Gorilla Glass 3 so vzorkou umelo vytvoreného zafíru. Corning prišiel k záveru, že konkurenčný materiál sa síce hodí na ochranu optiky kamery alebo ako sklo pre hodiny, no pre využitie v mobilných zariadeniach nie je optimálny. Jeff Evens, viceprezident spoločnosti uviedol, že zafír obstál lepšie v testoch odolnosti voči poškriabaniu, no neprekonal Gorilla Glass v tzv. bubnovom teste – sklo sa točí po dobu 45 minút, pričom zachytáva škrabance, ktoré narúšajú jeho štruktúru a potom sa podrobí tlakovej skúške. Takýto scenár však podľa nášho názoru nie je príliš reálny a používateľov zaujíma vo veľkej miere najmä odolnosť voči poškriabaniu.

TIP: Zafírové sklo môžeme onedlho vidieť na smartfónoch

CNet dopĺňa, že spoločnosť Corning sa nepodelila o detailnú správu výsledkov testov a upozorňuje, že sa jedná o prácu vlastných pracovníkov vo vlastnom laboratóriu. Výsledky môžu byť vďaka tomu “prikrášlené” a očakávame, že v blízkej budúcnosti sa niektorí z potenciálnych výrobcov zafíru rozhodne vytvoriť vlastný test, ktorý by prezradil viac detailov. Aký je váš názor na tému Gorilla Glass vs zafír ?

Zdroj: cnet

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+