MojAndroid

Po dlhých mesiacoch vyšetrovania, sa Európska únia a vyhľadávací gigant Google dohodli na podmienkach, podľa ktorých spoločnosť zmení niektoré výsledky vyhľadávania v Európe. Dôvodom má byť zmiernenie obáv z obmedzovania konkurencie. Zatiaľ čo znenie podmienok nebolo zverejnené, The New York Times s odvolaním na dva anonymné zdroje informuje, že Google bude nútený zmeniť spôsob, akým označuje určité vertikálne výsledky hľadania, napr. v prípade leteniek alebo nakupovania. Zmeny v jeho základnom vyhľadávacom algoritme však neprebehnú.

Google zmeni vysledky vyhladavania EU

Podľa portálu TheVerge bolo vyšetrovanie EÚ vyvolané na základe niekoľkých obáv. Po prvé, konkurenti sa obávali, že Google ponúkal výsledky vyhľadávania častejšie z vlastných špecializovaných služieb, ako je Google+ než tie od konkurencie. Podľa dohody bude musieť za každý vlastný odkaz zvýrazniť tri odkazy zo služieb jeho konkurentov. Druhá obava bola založená na tom, ako Google zobrazoval konkurenčné odkazy. Iné služby by mali dostať príležitosť odstrániť svoje odkazy z vertikálneho vyhľadávania bez dopadov na ich Page Rank. Okrem toho sa zmenia aj zmluvy služby Google AdSense. Tieto zmeny vraj uľahčia stránkam, ktoré využívajú tieto služby pridať ďalšie reklamy z rôznych alternatív. Používatelia získajú aj možnosť blokovať určitú časť svojho obsahu pred vyhľadávačom.

Dohoda s EÚ bude právne záväzná pre obdobie nasledujúcich päť rokov a ne­zá­vis­lý kon­tro­ló­r zabezpečí uchovanie dohody. Vďaka tomu nebude musieť spoločnosť platiť žiadne sankcie a nebude formálne obvinená z nedodržiavania podmienok. V prípade, že Google nedodrží stanovenú dohodu, môže mu hroziť pokuta až do výšky 10% jeho globálneho ročného obratu. Tým, že Google priniesol vlastný návrh riešenia sa vyhol osudu spoločnosti Microsoft, ktorá bola v minulosti potrestaná za to, ako spotrebiteľom ponúkala svoj prehliadač Internet Explorer.

Zdroj: nytimes, theverge  foto: mashable

15.4.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+