MojAndroid

Rastúce množstvo bezpečnostných hrozieb na internete núti internetové spoločnosti zavadzať stále sofistikovanejšie bezpečnostné prvky. Spoločnosť Google preto po dvojstupňovom overovaní sprístupňuje všetkým používateľom možnosť prístupových kľúčov tzv. passkeys. Podľa blogu spoločnosti by mali v budúcnosti nahradiť dlhé heslá.

Ako funguje technológia prístupových kľúčov?

Technológia prístupových kľúčov tzv. passkeys bola predstavená minulý rok a testovaná na vybraných používateľoch. Od tohto týždňa by však mali byť dostupné pre všetkých majiteľov Google účtov. S najväčšou pravdepodobnosťou vám v týchto dňoch už prišiel alebo ešte len príde e-mail, v ktorom vás Google vyzve k ich používaniu. Podstatou technológie je to, že už neobsahuje podľa Googlu zastaralé heslá.

Google Passkeys
Takto funguje prihlasovanie pomocou prístupového kľúču tzv. passkey | Zdroj: blog.google.com

Tie sú nahradené prístupovými kľúčmi, ktoré sú uložené v konkrétnom mobilnom zariadení. Podobný systém ponúkajú pri internet bankingu aj slovenské banky. Pri prihlasovaní najprv zadáte používateľské meno či email a následne svoju identitu potvrdíte v smartfóne cez aplikáciu, napríklad pomocou biometrického overenia. Biometrickým overením je najčastejšie odtlačok prstu alebo overenie pomocou tváre.

Pokiaľ takéto technológie váš smartfón nepodporuje, tak môžete použiť PIN kód či zámok obrazovky. Overenie funguje v minimálnych verziách operačných systémov Android 9.0 Pie, iOS 16, Windows 10, macOS Ventura a ChromeOS 109. Je tiež nutné, aby prepojené zariadenie malo aspoň podporu Bluetooth. Možnosť prihlásenia pomocou prístupového kľúča si zapnete prostredníctvom stránky g.co/passkeys.

Náš tip
Chýbajú vám poriadne odolné smartfóny? Nokia práve jeden predstavila
4.5.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+