MojAndroid

Určite to poznáte. Kriminálne seriály v televízii častokrát ponúkajú divákovi fantastické technológie, ktoré umožňujú aj z úplne nepoužiteľnej fotografie dostať napríklad evidenčné číslo auta, alebo dokonca identifikovať páchateľa. Samozrejme, nie je to také jednoduché, no o krok bližšie k tejto technológii nás posunul Google a umelá inteligencia.

Google Brain tím vytvoril systém, ktorý využíva neurónové siete k tomu, aby vyplnil detaily v obrázkoch s veľmi nízkym rozlíšením. Pomáha si pritom mapovaním fotografií s nízkym rozlíšením na podobné snímky vo vysokej kvalite. Na základe toho dokáže určiť, ako by asi obraz mal vyzerať.

super-resolution-samples-softmax-980x1521
Naľavo zdrojová fotografia. Ďalšie snímky sú výstupy z neurónových sietí.

Výsledky samozrejme nemusia vždy odpovedať realite a nie sú vôbec perfektné. Z podstate nepoužiteľnej fotografie tváre, s rozlíšením 8×8 px, však dokáže dostať rozpoznateľné črty tváre alebo objektov. Z pôvodného neidentifikovateľného predmetu alebo miestnosti, sa tak stane snímka, ktorú budete vedieť aspoň približne zaradiť alebo rozpoznať.

Takúto technológiu zrejme využijú policajti, ktorým by mohla pomôcť pri pátraní. Určite ju však nebudú môcť brať ako definitívny dôkaz, keďže výsledný obraz je len približným odhadom toho, ako vyzeral originál.  Iným príkladom použitia je napríklad zvyšovanie rozlíšenia fotografií, ktoré by bolo možné tlačiť aj vo väčších rozmeroch pre aké boli pôvodné vytvorené.

 

Zdroj: engadget
8.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+