Hlasové zadávanie príkazov je na dnešných smartfónoch bežná vec. Aplikácia Google Now dokáže rozoznať niekoľko desiatok rôznych príkazov a túto funkcionalitu posunula vlani na ďalší level vlajková loď spoločnosti Motorola Moto X. Nová verzia smartfónu tieto funkcie ešte vylepšila a smartfón dokáže rozoznať aj to, kto zadáva príkaz smartfónu. To je užitočné najmä v situáciách, keď je v miestnosti viacero užívateľov s týmto smartfónom. Podľa najnovších zistení to ale vyzerá tak, že k tejto funkcii sú dokonca používané kamery na smartfóne pre lepšie určenie užívateľa, ktorý príkazy zadáva.
To nie je zrovna najlepšia správa, keďže takéto automatické zapínanie fotoaparátu a využívanie sledovaného prostredia môže znamenať vážne narúšanie súkromia. Samozrejme, nie je dôvod myslieť si, že by Google využíval túto funkciu na niečo iné ako vylepšenie rozpoznania hlasových príkazov. Samotná prítomnosť tejto funkcie je ale trochu alarmujúca. Mnohým užívateľom sa určite nebude páčiť, že by mali byť fotoaparáty automaticky aktivované, a to platí bez ohľadu na to, akú funkciu to bude vylepšovať.
Ostáva teda iba dúfať, že keď sa nová funkcia na smartfónoch objaví, bude možné ju manuálne vypnúť. Informácie o tejto novinke sa objavili v dokumentoch k patentu, ktorý by mal zabezpečiť prítomnosť tejto funkcie v budúcnosti aj na ďalších smartfónoch. Rozšírenie funkcionality aj na ďalšie modely užívatelia zrejme privítajú, no Google snáď umožní nastaviť automatické používanie kamier. Je pravdepodobné, že užívatelia si skôr budú chrániť svoje súkromie, ako by mali možno iba o pár percent zlepšiť rozoznávanie hlasového zadávania príkazov a detekcie užívateľa, ktorý tieto príkazy zadáva.
detekcia uzivatela…? naco? kolko ludi pouziva vas smartfon? a kolko z tych ludi co ho tiez pouziva vyuziva hlasove ovladanie? u mna 0…
Ja som to pochopil tak, že napr keď sa rozprávaš s niekym a počas rozhovoru si zmyslíš niečo hlasovo vyhľadať, tak aby vedeli jednoducho určiť, ktorý útržok rozhovoru patrí tebe.
“Samozrejme, nie je dôvod myslieť si, že by Google využíval túto funkciu na niečo iné ako vylepšenie rozpoznania hlasových príkazov.”
Po prečítaní tejto vety som sa začal neuveriteľne smiať. To si ako robíte srandu alebo tomu naozaj aj veríte ?
Co sa furt vseci bojite toho sukromia. Nic sa o tom nevie, jeden obrazok s par sipkami. Celkom v tom nevidim zmysel, ked uz by bol mobil v takej polohe, ze kamera uzivatela vidi, tak ho uz ma asi v ruke a nepotrebuje hlasove ovladanie.