MojAndroid

Je všeobecne známe, že Android zariadenia v porovnaní napríklad so systémom iOS trpia veľmi pomalými aktualizáciami systému. Dôvod je jednoduchý a logický – na trhu je veľké množstvo rôznych zariadení s rôznym hardvérom a systém je preto potrebné zvlášť optimalizovať. Okrem toho, výrobcovia Android zariadení používajú často vlastnú nadstavbu, ktorú je tiež potrebné prispôsobiť novej verzii systému Android. Urýchliť tieto aktualizácie by mal Project Treble, ktorý bude implementovaný v systéme Android O.

Náš tip
Android O prinesie lepšiu spoluprácu s microSD kartami, FUSE nahradí systém SDCardFS

Nadstavba od výrobcov ponúkne lepšiu kompatibilitu

Už od prvotného predstavenia systému Android O bolo pravdepodobné, že nová verzia prinesie skôr úpravy pod povrchom a prostredie a funkcie samotného systému zostanú takmer nezmenené. Práve Project Treble je však skvelým príkladom toho, ako aj skryté úpravy môžu dramaticky zlepšiť zážitok pri používaní.

Google Project Treble

Project Treble to umožní vytvorením rozhrania medzi základným frameworkom Androidu a implementáciou na konkrétne zariadenie. V praxi to bude vyzerať tak, že pri vývoji nadstavby výrobca implementuje nové prvky, ktoré zaručia, že táto nadstavba bude kompatibilná aj s ďalšími verziami systému Android. Vďaka tomu budú musieť výrobcovia optimalizovať svoju nadstavbu iba raz. Rýchlosť aktualizácií s novým jadrom Androidu by tak mala byť oveľa vyššia.

Project Treble už dnes funguje v systéme Android O

Tou najlepšou správou je, že s príchodom systému Android O by táto funkcia mala byť dostupná na všetkých zariadeniach, ktoré systém dostanú. Preto ešte minimálne raz budeme trpieť pri dlhom čakaní na aktualizáciu, no od príchodu Androidu O by sa to malo výrazne zlepšiť. Už teraz majú novinku zariadenia Pixel a Nexus, ktoré fungujú s Beta verziou Androidu O, a tak nejde iba o budúce plány, ale o reálne využiteľnú technológiu.

Zdroj: Android Developers Blog via Android and Me

13.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+