MojAndroid

Google si veľmi dobre uvedomuje dôležitosť najväčšej obrazovky v dome – televízora – a už roky sa snaží preniknúť aj do tejto oblasti domácej zábavy. Na prebiehajúcej konferencii Google I/O spoločnosť predstavila ďalšiu novinku, ktorá by jej tento zámer mala pomôcť uskutočniť – operačný systém pre televízory s názvom Android TV. Pochopiteľne, založený na Androide.

Podľa dostupných informácií však nepôjde o nejaký set-top box ako v prípade Apple TV či Amazon Fire TV, ale o softvérový systém, ktorý budú môcť ďalší výrobcovia použiť vo svojich televízoroch a iných zariadeniach. Na rozdiel od predchádzajúceho pokusu americkej spločnosti, Google TV, bude Android TV podporovať veľké množstvo najrôznejších čipsetov. Navyše, vývojári budú môcť vytvárať programy pre túto platformu za použitia tých istých softvérových nástrojov ako pri vývoji aplikácií pre tablety a mobily. Prostredníctvom Android TV sa budú dať prehrávať filmy a televízne relácie či počúvať hudba. Nebude chýbať ani obsah zo služieb ako Hulu, Netflix či Spotify. Používatelia budú môcť ovládať Android TV pomocou smartfónov či tabletov.  Technický riaditeľ Google Dave Burke dokonca pri predstavovaní tejto platformy demonštroval jej ovládanie cez inteligentné hodinky s Android Gear.

Dave Burke Android TV

Okrem živého vysielania a sledovania videí však Android TV poslúži aj ako herná platforma a umožní používateľom zahrať si rovno na televíznej obrazovke rôzne hry. Ovládať ich bude možné priamo cez smartfóny alebo tablety. Nebude chýbať ani plná podpora pre Chromecast, takže používatelia budú môcť streamovať obsah zo svojich mobilných zariadení priamo do televízorov. V najbližšej dobe by sa Android TV mala objaviť v produktových radoch inteligentných televízorov od Sony, Sharp a TPVision a neskôr počas roka aj v set-top-boxoch, napr. od Asusu a iných výrobcov.

Dúfajme, že tento tretí či štvrtý pokus Googlu o ovládnutie televízorov už americkej spoločnosti vyjde. Neúspechom sa totiž skončila platforma Google TV, predstavená v roku 2010. Ešte horšie dopadol pred dvomi rokmi Nexus Q, prehrávač, ktorý dokázal streamovať rôzny multimediálny obsah. Pre chabú odozvu verejnosti sa nakoniec ani poriadne nedostal do skutočnej sériovej výroby.

android-tv Android-TV-hry

Naopak, veľký úspech zaznamenal Google so svojím streamovacím zariadením Chromecast, ktoré patrí k najpredávanejším produktom na Amazone. Nádej na úspech má teda aj Android TV, veľmi však bude záležať na cenovej dostupnosti televízorov a ostatných zariadení, ktoré bude poháňať.

Zdroj: techcrunch.com, androidcommunity.com

25.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+