MojAndroid

Internetový gigant Google pred chvíľou oficiálne predstavil najnovší operačný systém Android 5.0 Lollipop. Podľa slov predstaviteľov spoločnosti ide o jednu z najväčších aktualizácií systému v jeho histórii, keď pre vývojárov bolo sprístupnených viac ako 5000 nových API. Drvivá väčšina funkcií nového systému bola dostupná pre vývojárov a skúsenejších používateľov počas uplynulých mesiacov vo forme vývojárskej verzie Android L. Google podľa očakávania ostal verný označovaniu aktualizácií systému podľa sladkostí, pričom v tomto prípade napokon zvíťazilo lízatko a nový Android budeme poznať pod označením Lollipop.

Systém prináša množstvo zmien po dizajnovej, ale aj funkčnej stránke. Naprieč celým prostredím nového OS bude viditeľný nový jazyk Material dizajn, ktorý nahradil tradičný Holo dizajn. Ten prinesie modernejšie “flat” prostredie, ktoré sa bude vyznačovať jednoduchosťou a praktickosťou. Mnohých užívateľov potešia aj rovnaké dizajnové črty naprieč celým systémom, vďaka čomu bude dosiahnutá väčšia kompaktnosť a celistvosť operačného systému.

Google tiež prezentuje nový systém ako lepšie prispôsobiteľný, no najmä oveľa praktickejší na väčšom množstve zariadení. Spoločnosť si uvedomuje, že okrem smartfónov dnes prichádzame do styku s celým radom inteligentných zariadení a práve nový Android 5.0 Lollipop má byť cestou k jednoduchým prechodom medzi zariadeniami. K tomu by mali pomôcť zdieľané údaje naprieč aplikáciami vo viacerých zariadeniach, ako aj lepšia synchronizácia medzi nimi.

Google myslel aj na najväčší problém súčasných inteligentných zariadení – výdrž batérie. V novej verzii systému tak bude už od základu prítomný šetriaci režim, ktorý by mal podľa oficiálnych údajov predĺžiť výdrž batérie na jedno nabitie až o 90 minút. Samozrejme, tento údaj bude závisieť od zariadenia, no už aj vývojárska verzia Android L výrazne predĺžila výdrž batérie smartfónu Nexus 5. Uvidíme, aké ďalšie novinky systém prinesie. Zatiaľ je najnovší systém dostupný pre novo predstavené zariadenia Nexus 9 a Nexus 6, no už čoskoro by sa mal dostať aj na ďalšie zariadenia na trhu. Medzi prvými budú smartfóny a tablety línie Nexus a zariadenia Google Play Edition, ktoré by mali aktualizáciu dostať v najbližíšch týždňoch. Vďaka skorému uverejneniu vývojárskej verzie systému by ale už čoskoro mali byť pripravené aktualizácie pre zariadenia od ostatných výrobcov.

Zdroj: Google Blog

15.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+