MojAndroid

Strata telefónu býva tým úplne najhorším,. čo sa jeho majiteľovi môže stať. Preto určite určite poteší informácia, s ktorou prišiel portál 91Mobiles. Spoločnosť Google údajne pracuje na novej funkcii pre nástroj  Find My Device (Nájsť moje zariadenie), ktorá vám umožní nájsť stratený smartfón, aj keď bol vypnutý.

Funkcia bude vyžadovať podporu zo strany hardvéru smartfónu

Portálu túto informáciu prezradil leaker Kuba Wojciechowski, podľa ktorého byť funkcia uvedená pod označením „Pixel Power-off Finder“. Aby to fungovalo, v podstate bude potrebné ponechať Bluetooth rozhranie na vašom zariadení vždy zapnuté, pričom váš smartfón nemusí byť inak zapnutý. Rovnakú možnosť už dlhšie ponúka konkurenčná spoločnosť Apple na svojich smartfónoch Apple iPhone.

Zdrojový kód pripravovaného systému Android 14, ktorý bol nedávno vydaný pre výrobcov OEM zariadení v rámci programu Early Access Program, obsahuje novú vrstvu hardvérovej abstrakcie (HAL) s názvom hardware.google.bluetooth.power_off_finder. Tá samozrejme vyžaduje hardvérovú podporu zo strany smartfónu.

Google Pixel 7 Pro
Google Pixel 7 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Existujúce zariadenia so systémom Android na trhu ju tak nemusia podporovať. Budúce smartfóny a to hlavne Google Pixely však pravdepodobne budú vybavené hardvérom, ktorý to zvládne. Podľa kódu sa kľúče sieťového protokolu odošlú do Bluetooth čipu v zariadení, ktorý následne zostane zapnutý, aj keď je smartfón vypnutý. K dispozícii bude aj podpora pre Ultra Wideband (UWB) čip, ktorý momentálne obsahujú len drahšie smartfóny.

Google môže využiť pre vyhľadávanie miliardy Android zariadení na celom svete

Samotné vyhľadávanie bude potom prebiehať pomoc siete pripojených Android zariadení v okolí vypnutého smartfónu. Podobne funguje aj funkcia  SmartThings Find od Samsungu. V prípade Googlu bude takáto sieť ešte väčšia, pretože môže využiť viac ako 3 miliárd aktívnych  Android zariadení po celom svete. Google tiež údajne pripravuje konkurenciu pre sledovací prívesok Samsung SmartTag s kódovým označením “grogu“.

Google už v januári začal pre funkciu Nájsť moje zariadenie zavádzať prepínač „Uložiť poslednú polohu“. Tá vám umožní zdieľať poslednú polohu smartfónu so spoločnosťou Google. Prepínač jednoducho výzve smartfón, aby zdieľal svoju polohu vždy, keď batéria klesne pod určitú úroveň. Vďak tomu získate aspoň nejakú stopu po stratenom a zároveň vybitom smartfóne.

Náš tip
Sony predstavilo nové TWS slúchadlá Sony WF-C700N
7.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+