MojAndroid

Systém Android sa zvykne často porovnávať so systémom Windows, pretože je všadeprítomný. Zatiaľ čo Windows dominuje osobným počítačom, Android kraľuje inteligentným telefónom už roky. Spoločnosť Google na konferencii Google I/O 2017 uviedla, že Android bol nainštalovaný na viac ako 2 miliardách zariadení. Úžasné číslo, nemyslíte?

V koľkých zariadeniach sa Android nachádza?

Mnohí z nás určite poznajú Android zariadenia od veľkých značiek, ako sú napríklad Samsung, Huawei, LG, Sony, Xiaomi, OnePlus, Lenovo a ďalšie. Existuje však nespočetné množstvo zariadení od výrobcov, o ktorých sme ani len nepočuli. Existuje niečo málo cez 16 000 modelov smartfónov (aktuálne k dátumu 17. apríl 2018) certifikovaných prostredníctvom služby Google Play a dokonca i toto číslo nezodpovedá celkovému počtu existujúcich modelov smartfónov. Ak ste zvedaví, ktoré zariadenia sú v tomto zozname, existuje verejný zoznam zariadení certifikovaných zo služby Google Play, ktoré sú k dispozícii od spoločnosti Google. V zozname sa nachádzajú zariadenia od tých výrobcov, ktorí sa zaregistrovali do služby GMS (Google Mobile Services) a zaplatili Googlu poplatok. Tak je zjavne jasné, že číslo 16 000 zariadení zďaleka neprezentuje pravý počet vyrobených zariadení. Podľa správy od Open Signal, v roku 2015 celkovo existovalo 24 000 rôznych zariadení. Len si skúste predstaviť, koľko zariadení muselo počas tých troch rokov pribudnúť.

Fragmentácia počtu konkrétnych zariadení v roku 2015

Úprimne by som sa nebol prekvapený, ak sa počet Android zariadení od roku 2015 zdvojnásobil, a to najmä kvôli tomu, koľko nových zariadení čínski výrobcovia vyrobia každý mesiac. Vzhľadom na to, že Android naďalej rastie na trhoch ako je India, existuje ešte väčšia pravdepodobnosť na navýšenie týchto už teraz obrovských čísel.

20.4.2018
Zdroj: XDA Developers

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+