MojAndroid

Podvody vykonávané prostredníctvom mobilných aplikácií už v dnešnej dobe nie sú žiadnou novinkou. Tento krát však podvodníci útočili na nič netušiacich používateľov z chudobnejších regiónov.

Aj napriek tomu, že boli nebezpečné aplikácie adresované pre Africké, Latinskoamerické a Ázijské krajiny, mohlo sa stať, že ste si nejakú z nich omylom nainštalovali aj vy. Zoznam aplikácií z platformy Google Play zverejnil portál PhoneArena.

Podvody v aplikáciách na platforme Google Play

Aj napriek dôkladným kontrolám nových aplikácií, ktoré môžu používatelia pridávať na platformu, sa podvodníkom stále nejakým zázrakom darí obchádzať bezpečnostné pravidlá. Zamestnanci spoločnosti ESET objavili ďalších 17 aplikácií na platforme Google Play, ktoré ponúkajú ľudom “výhodné” pôžičky. Všetky ponuky majú však jeden háčik. Každá pôžička má určené veľmi vysoké úroky a krátku dobu splatnosti. Väčšina z aplikácií je navrhnutá v španielskom jazyku, no niektoré sú aj v angličtine.

Recenzie používateľov - Google Play aplikácie
Recenzie používateľov | Zdroj: PhoneArena.com

Samozrejme podvod sa neuskutoční bez interakcie používateľa zariadenia. Po nainštalovaní takejto aplikácie musí každý potvrdiť zmluvné podmienky nastavené vývojármi. Podmienky samozrejme vyžadujú prístup k médiám, kontaktom a všetkým súborom v zariadení. Okrem toho aplikácia vyžaduje doplnenie ďalších osobných údajov, ako je adresa bydliska, telefónne číslo a fotografia občianskeho preukazu.

Google Play
Aplikácia Google Play

Podľa informácií od obetí podvodu vám po zadaní všetkých požadovaných informácií začnú chodiť výhražné emaily aj napriek tomu, že ste nevyužili žiadne finančné služby aplikácie. Niektorí používatelia dokonca obdržali emaily, v ktorých sa im podvodníci vyhrážali smrťou rodinných príslušníkov.

Zoznam nebezpečných aplikácií:

 1. AA Kredit
 2. Amor Cash
 3. GuayabaCash
 4. EasyCredit
 5. Cashwow
 6. CrediBus
 7. FlashLoan
 8. PréstamosCrédito
 9. Préstamos De Crédito-YumiCash
 10. Go Crédito
 11. Instantáneo Préstamo
 12. Cartera grande
 13. Rápido Crédito
 14. Finupp Lending
 15. 4S Cash
 16. TrueNaira
 17. EasyCash

Ak ste si náhodou nainštalovali niektorú zo spomenutých aplikácií, určite by ste ju mali okamžite odstrániť zo zariadenia. V prípade výhražnych emailov určite kontaktuje Políciu SR. Podobným podvodom dokážete jednoducho predchádzať tak, že si pred stiahnutím a nainštalovaním podozrivej aplikácie skontrolujete ohlasy a recenzie od používateľov.

Náš tip
OnePlus 12 oficiálne: 24 GB RAM, TOP displej a obrovská batéria

6.12.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+