MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém – vynikajúci, no nie dokonalý

Aj keď v celej recenzii tvrdíme, že Google Pixel nie je Nexusom, jednu vec majú tieto línie spoločnú – ide o nástroj, pomocou ktorého Google demonštruje svoju predstavu systému Android v najčistejšej podobe.

Rozdiel je ale v tom, že Google Pixel je demonštráciou Android smartfónu ako takého, spolu s hardvérovou stránkou. Aj preto nemôžeme systém v Google Pixeli hodnotiť ako taký, ale musíme vyzdvihnúť snahu Google vyťažiť čo najviac zo softvérovo-hardvérovej optimalizácie.

Tuto Google Pixel jednoducho exceluje. Ponúka ten najsvižnejší a najplynulejší používateľský zážitok, s akým sme sa na Androide zatiaľ stretli. Nemáme na mysli iba hrubý výkon, ale aj tie vlastnosti, ktoré sa nedajú úplne odmerať, treba ich jednoducho pocítiť.

Používanie Google Pixelu je priam návykové. Všetky reakcie sú okamžité, prechody sú dokonalé, prepínanie medzi aplikáciami je bleskové. Akokoľvek sa budete snažiť, Google Pixel vás nesklame. Najlepšie pritom je, že tieto výhody nie sú výsledkom okliešťovania funkcií systému. Práve naopak.

Android 7.1 Nougat, s ktorým sme Google Pixel testovali, ponúka najviac funkcionality v histórii čistého systému Android. Počnúc prepracovanými notifikáciami a končiac výsuvným menu v nastaveniach, nový Nougat má rozhodne čo ponúknuť.

Okrem vylepšení rôznych častí systému si nemôžete nevšimnúť nové funkcie. Notifikácie sú živšie, prehľadnejšie a praktickejšie. Ak máte viacero neprečítaných mailov, s každým z nich môžete pracovať priamo v notifikačnej lište či na zamknutej obrazovke. Na notifikácie môžete aj priamo odpovedať, ak to umožňuje daná aplikácia.

Zmenami prešla aj domovská obrazovka, no novinky sú skôr kozmetického charakteru a viažu sa k Pixel Launcheru. Ten ponúka okrúhle ikony a menu s aplikáciami, ktoré sa vysúva gestom potiahnutia zdola nahor. Zmizla tradičná ikona pre menu s aplikáciami, no prenechala svoje miesto inej aplikácii, ktorú tak môžete mať v spodnej lište neustále poruke.

Google tiež vynikajúco vyriešil skratky na ikonách aplikácií. Nedá nám nezabrdnúť do Apple – tam, kde spoločnosť z Cupertina musela predstaviť displej citlivý na dotyk, stačil Google jednoduchý softvérový trik. Ak podržíte prst na ikone na domovskej obrazovke, zobrazia sa skratky. Pri fotoaparáte sa napríklad zobrazí možnosť ihneď spustiť prednú kameru či prepnúť sa do režimu videa. Skrátka, sú to podobné funkcie, na aké využíva Apple svoju technológiu 3D Touch, a to bez použitia špeciálneho displeju.

Zmenami prešla aj notifikačná lišta. Tu si znovu môžete uložiť ikony rýchleho spustenia podľa vášho uváženia. Novinkou v Androide Nougat sú ikony rýchleho spustenia z aplikácií tretích strán. Ak to aplikácia umožňuje, môžete si priamo do notifikačnej lišty pridať malú ikonu, ktorá v danej aplikácii vykoná rýchlu akciu. Napríklad appka Todoist umožní pridať do notifikačnej lišty odkaz na rýchle pridanie úlohy. Skutočne šikovné.

Jednou z našich najobľúbenejších noviniek je riadok s informáciami pod jednotlivými položkami v menu s nastaveniami. Vďaka tomu vidíte už v základnom zobrazení nastavení informácie, pre ktoré by ste inak museli rozbaľovať konkrétnu položku. Už počas prehliadania nastavení tak viete, koľko máte voľného miesta v RAM či vo vnútornej pamäti, alebo ako nahlas máte nastavené vyzváňanie.

Aj napriek týmto novinkám ale pôsobí systém v Google Pixeli povedome a prakticky. Vďaka tomu s ním nebudú mať problémy ani menej skúsení používatelia, ktorí na Pixel prechádzajú zo zariadenia inej značky.

A prečo tvrdíme, že nie je dokonalý? Dôvodom sú bugy a problémy, ktoré sú veľmi dobre zdokumentované a ktoré ešte stále nie sú odstránené. Napríklad aplikácia s fotoaparátom má problém v prípade, ak sa váš telefón prepne na pripojenie k Edge a vy v tom momente chcete otvoriť fotoaparát. Nepodarí sa vám to, čo môže byť niekedy frustrujúce.

Okrem toho sa nám niekoľkokrát stalo, že nám bezdôvodne padla aplikácia, a to vôbec nešlo o titul tretej strany, ale domácu Google aplikáciu. Tieto nedostatky sú podľa všetkého odstránené na väčšom Google Pixel XL, no na menšom telefóne sú stále veľmi prítomné a určite nepríjemne.

To sú problémy, ktoré by Google zrejme mohol opraviť softvérovou aktualizáciou, aj keď sa tak zatiaľ nestalo. Veríme ale, že to Google čoskoro napraví a v ďalšej generácii smartfónu už podobné chyby nespraví.

Google Asistent vs Google Now

Vlajkovou funkciou smartfónu Google Pixel je jeho inteligentný asistent Google Assistant. Ten v budúcnosti zrejme uvidíme v mnohých ďalších zariadeniach, no dnes je dostupný primárne iba v smartfónoch Pixel a Pixel XL a v reproduktore Google Home.

Musíme uznať, že spoločnosť Google sa tu vyznamenala a asistent je skutočne inteligentný. Dokáže si pamätať predmet diskusie, a tak nemusíte stále špecifikovať každý údaj. Ak sa spýtate, „koľko obyvateľov má USA“, nemusíte v nadväzujúcej otázke znovu spomínať názov krajiny, stačí sa spýtať „kto je prezident“. Diskusia je vďaka tomu plynulejšia a oveľa prirodzenejšia.

Google Pixel_-8_výsledok

V porovnaní s Google Now ale nejde až o také dramatické zlepšenie. Musíme objektívne uznať, že pri našom používaní a otázkach, ktoré nám zišli na um, nám väčšinou vyhovovali aj odpovede Google Now, ba dokonca niekedy Google Now predčil moderného Asistenta. To boli ale iba ojedinelé situácie, ktoré sú zrejme spôsobené dlhodobým vývojom Google Now. Niekedy nám Now ukázal kartu s užitočnými informáciami, kým Asistent nás iba odkázal na všeobecný výsledok vyhľadávania v Google.

Po konverzačnej stránky ale jednoznačne vyhráva Asistent. Po dlhej dobe bola konverzácia s asistentom skutočne zábavná a pokiaľ nebudete mať prehnané očakávania, budete ho vedieť aj reálne využiť.

My sme najčastejšie používali výrazy ako „zavolaj mame“, „prehraj skladbu na YouTube“, „nastav budík“, „aké bude počasie“, „ako hral športový tím v poslednom zápase“ a pod. Vyhľadávanie všeobecných informácií je ale podľa nás stále pohodlnejšie textovou formou a tento fakt nezmenil ani Google Asistent. Aby sme nezabudli, celý čas sme sa s Asistentom rozprávali po anglicky.

Multimédiá – plná výbava

Žiadna vlajková loď nemôže existovať bez plnohodnotnej multimediálnej výbavy. Výnimkou nie je ani Google Pixel, ktorý je priam stvorený na prácu s multimédiami. Ako obyčajne, aj teraz je dôležité, že telefón spĺňa všetky základné multimediálne nároky – má skvelý displej, dostatok výkonu, dobrý reproduktor a výbornú výdrž batérie.

Telefón si vďaka vynikajúcemu výkonu poradí s akýmikoľvek multimédiami. Problémy mu nebudú robiť filmy vo vysokej kvalite, objemné tabuľky či prezentácie. Vďaka výbornému displeju zasa oceníte prácu s fotografiami, aj keď profesionálom bude zrejme prekážať spomínaná mierne neprirodzená sýtosť farieb.

Google Pixel_-3_výsledok

Použitý reproduktor nie je vôbec zlý. Hlavný multimediálny reproduktor sa nachádza iba pod ľavou mriežkou, no je dostatočne hlasný a ani zvuk nie je vôbec plechový, ako to pri podobných reproduktoroch býva. Na plnohodnotné prehrávanie hudby vám to zrejme stačiť nebude, no na koncerty do sprchy vám to stačiť bude. Ale iba v tom prípade, ak nebudete zbytočne zvyšovať hlasitosť. Toto je ďalšia chyba zariadenia, ktorá sa prejavuje stále. Pri vysokých hlasitostiach reproduktor pri niektorých skladbách výrazne praská. To určite nie je ideálne, no našťastie, aj pri nižších hlasitostiach je reproduktor dostatočne hlasný.

Ako ste mohli očakávať, po softvérovej stránke máte k dispozícii všetky tie nástroje, ktoré vyrába Google. Stále ale platí, že v obchode Play nájdete kvantum vynikajúcich multimediálnych aplikácií, a tak si môžete nainštalovať vaše najobľúbenejšie tituly.

Vďaka tomu patrí Google Pixel medzi tie najlepšie multimediálne smartfóny na trhu, aj keď v žiadnom smere nevytŕča. Nemá najlepšie reproduktory či najkrajší displej. V každom smere je ale výrazne nadpriemerný, a tak ide o skutočne univerzálny multimediálny nástroj, ktorý je pripravený splniť aj tie najnáročnejšie želania.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
7.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+