MojAndroid

Google Pixel 2 patrí medzi najatraktívnejšie smartfóny na svete, ktoré sa u nás netešia veľkému záujmu. Nám sa podarilo získať zariadenie na test a vy ste si už mohli pozrieť kompletný unboxing. Mnohí z vás sa pýtajú, kedy konečne zverejníme recenziu. Máme pre vás dobrú správu – recenziu už dokončujeme a zverejnená bude v priebehu budúceho týždňa. Aby sme vám ale aspoň trošku skrátili čakanie, predstavíme vám najlepšiu časť smartfónu Google Pixel 2 – jeho fotoaparát a konkrétne to, čo s ním dokáže robiť v zlých svetelných podmienkach.

Keď to nejde hardvérom, použijeme softvér

Toto je zrejme motto, ktorým sa Google riadi už veľmi dlho. Najlepšie to ale symbolizujú práve smartfóny Pixel. Tie možno nepatria medzi najkrajšie hardvérové kúsky na trhu, no ich softvér vytŕča z radu. Čistý Android v najnovšej verzii tu sviští bez akýchkoľvek problémov. Google sa tu ale nezastavil a svoje softvérové skúsenosti pretavil aj v kategórii, ktorá teraz hýbe svetom – vo fotoaparáte.

Google Pixel 2 ponúka 12MP hlavný fotoaparát so svetelnosťou f/1.8, optikou s ekvivalentom 27mm, snímačom s veľkosťou 1/2.6″, pixelmi veľkými 1,4 µm, dual-pixel technológiou a optickou stabilizáciou obrazu. Celkovo tak ide o kvalitný fotografický hardvér, z ktorého ale Google vďaka použitému softvéru vyžmýkal absolútne maximum.

Softvér v aplikácii fotoaparátu na smartfóne Google Pixel 2 robí doslova zázraky. Pri stlačení spúšte dokáže v priebehu zlomku sekundy zachytiť hneď niekoľko snímok, ktoré následne prekrýva a vytvára tak výslednú fotografiu. Google označuje funkciu ako HDR+ a jej zmyslom je vyvážiť celú farebnú scénu vo všetkých jej častiach. To znamená zosvetlenie tieňov, vyváženie svetlých tónov, zachovanie farieb, zvýraznenie ostrosti a všeobecných kvalít fotografie tak, aby bol výsledok čo najvernejší a najkrajší pre oko. A výsledky sú to veru fantastické.

Telefón vďaka tejto technológii exceluje najmä v náročných svetelných podmienkach. Je pravda, že zhotovenie výslednej fotografie mu niekedy chvíľu trvá – ak spravíte fotku a rovno ju chcete zobraziť v galérii, niekedy musíte pár sekúnd počkať, kým sú aplikované všetky úpravy. Výsledky sú ale vynikajúce. Opakovane sa nám stávalo, že nočná fotografia s minimom svetla bola v skutočnosti výrazne jasnejšia ako bola scéna v realite. Dokonca aj pri priblížení na takýchto fotografiách je možné rozoznať tmavé texty či črty tvárí, a to všetko bez toho, aby boli neprirodzené prepálené svetlé tóny.

Výsledky sú vynikajúce

Určite si mnohí z vás všimli, že viaceré súčasné vlajkové lode používajú fotoaparáty s veľmi podobnými hardvérovými konfiguráciami. V mnohých prípadoch dokonca ide o ten istý snímač a najväčší rozdiel vo výsledných fotografiách robí práve softvér a úpravy, ktoré na fotografiách spraví výrobca. Google má v tomto veľkú výhodu, keďže ide v prvom rade o softvérovú spoločnosť, ktorá svoje skúsenosti naplno využila vo fotoaparáte na smartfóne Google Pixel 2. Aj tu ale platia obmedzenia spojené s fotoaparátom na smartfóne. Google ale fotky odlaďuje tak, aby boli jednoducho pre oko čo najatraktívnejšie, no zároveň čo najvernejšie zachytili realitu.

Fotografie v plnom rozlíšení nájdete na tomto odkaze.

Na obrázku vyššie si môžete pozrieť prototyp fotografie, ktorá je jasnejšia ako bola skutočná scéna. Iste, parkovisko je osvetlené pouličnými lampami, no tie ani náhodou nevyprodukovali toľko svetla ako na obrázku. Google Pixel 2 tu jednoducho čaroval. Fotografia si zachovala skvelú ostrosť, čo je vidieť napríklad na texte, ktorý rozoznáte aj na vzdialenom slnečníku pred pizzeriou. Samozrejme, bez šumu to v takýchto podmienkach nejde a ten je viditeľný najmä na oblohe a stromoch. Napriek tomu je zachovaná farba oblohy – tmavo modrá, ktorá sa nezmenila automaticky na šedú. Tiež sú pekne viditeľné farby v oknách či farby na plote v ľavej časti fotografie.

Na tejto fotografii sme sa už bez väčšieho šumu nezaobišli, no tu sa Pixel 2 znovu ukázal ako šampión v zosvetlovaní scény. V danom momente bola naozaj hustá hmla a aj svetlo z neónových svietidiel bolo rozostrené a odrážalo sa od čiastočiek hmly. Napriek tomu sú objekty na obrázku dostatočne viditeľné a znovu sú zachované farby – auta, stĺpu aj cesty. Sneh je tiež dostatočne biely a svetlá sú, naopak, také žlté, ako boli v skutočnosti.

Trochu iný typ fotografie, ktorý zasa zvýrazňuje schopnosti funkcie HDR+. Stromček je zachytený dokonale, svetlá nie sú prepálené. Osvetlené časti fotografie sú dostatočne jasné a prirodzené a objekty v tieňoch sú stále dostatočne zreteľné. V takýchto náročných podmienkach už pri priblížení fotky vidíme pomerne dosť šumu, no keďže absolútna väčšina fotografií zhotovených smartfónom končí na sociálnych sieťach, alebo iba na displeji telefónu, tieto detaily si zrejme nikto neuvedomí

Znovu fantastický dynamický rozsah. Stromček pekne osvetlený, stánky rovnako, ľudia v tieni dostatočne ostrí (pokiaľ sa nehýbu) a skvelo sú spracované aj farby. Napriek umiestneniu ďaleko vzadu a v tieni je čitateľný aj nápis na budove v ľavom hornom rohu, a to bez toho, aby boli zbytočne prepálené svetlé časti fotografie.

Trošku iný typ fotografie, no zároveň ide o jeden z našich najobľúbenejších záberov, ktoré sme s telefónom spravili. Ako vidíte, bolo krátko po prvom úsvite. Napriek tomu bolo prostredie ešte skutočne tmavé. Aj napriek tomu, že sme chceli na fotografii zvýrazniť práve pekné farby oblohy a slnečných lúčov, stále boli zachované detaily a farby budov, ktoré boli v danom momente kompletne v tieni a ranné svetlo na ne dopadalo z opačnej strany. Aj tu nájdeme pri priblížení väčšie množstvo šumu, no vzhľadom na skutočne náročné svetelné podmienky sme boli z výsledku nadšení.

FOTOGALÉRIA: Google Pixel 2 – nočné fotografie

Fotografie v plnom rozlíšení nájdete na tomto odkaze.

Recenzia už čoskoro!

Hoci fotografie a hlavne tie nočné patria medzi naše najobľúbenejšie vlastnosti smartfónu Google Pixle 2, ten má toho ešte veľa, čím nás zaujal. Všetky naše dojmy nájdete už čoskoro v kompletnej recenzii. Zatiaľ nám môžete ešte v komentároch nechať vaše otázky týkajúce sa smartfónu Pixel 2 ako aj váš názor na fotografie.

15.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+