MojAndroid

Google podporuje pravdivé informácie a po pridaní podpory doplnku stránok, ktoré overujú fakty, túto možnosť pridáva aj do svojej služby Google Obrázky. Pretože obrázky sú silným médiom, ktoré ak sa sfalšujú natoľko, že vyzerajú dôveryhodne, používatelia si môžu myslieť, že to tak aj naozaj je. Takéto obrázky môže vytvoriť a nahrať hocikto, možno aj s nekalým úmyslom a preto je overovanie faktov v tak rozsiahlom vyhľadávaní, ako je Google veľmi dôležité.

Overovanie faktov v Google Obrázkoch

Google tým chce dosiahnuť to, aby boli dôkladne overené obrázky zvýraznené vo vyhľadávaní. Google túto funkciu už spojazdnil celosvetovo. Podobná funkcia sa nachádza aj vo Vyhľadávaní alebo v Správach Google. Google chce týmto pomôcť používateľom nájsť dôveryhodné informácie z overených zdrojov.

Po novom, ak vyhľadáte v Obrázkoch nejaký dopyt, ktorý by mohol obsahovať nepravdivé informácie, Google vám ukáže krátky textík, obsahujúci informáciu o tom, že táto správa bola overená a pridá k tomu nejaké detaily.

Takto funguje overovanie faktov v Google obrázkoch.
Takto sa zobrazujú overené obrázky.

Na to, aby obrázky alebo články sa vo vyhľadávaní zobrazili ako overené, musí stránka spĺňať prísne kritéria. Nazývajú sa OpenReview a vydavatelia ich používajú, aby oznámili vyhľadávačom, že pracujú s overeným obsahom. Google ešte zdôrazňuje, že takýmto obrázkom alebo správam, označeným ako Overovanie faktov nebude daná vyššia váha. To znamená, že nebudú zvýhodňované vo vyhľadávaní.

Google oceňuje a podporuje prácu overovačov faktov aj peňažne. Počas prebiehajúcej pandémie im rozdá dokopy 6,5 milióna dolárov na boj s dezinformáciami, šíriacimi sa na tému koronavírusu. Tieto snahy nie len vyzdvihujú ich prácu, ale pomáhajú ľuďom zaistiť prístup ku kontextu informácií online.

26.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+