MojAndroid

Kvôli neustálym aktualizáciám a novým typom OS Android je Google nútený vykonávať časté prieskumy trhu. Posledný z výskumov sa zaoberal práve rozložením typov operačného systému Android na zariadeniach, ktoré majú prístup k Android Marketu – tak Google označuje oficiálne Android zariadenia. Výskum trval 14 dní a končil 5.júla. Nižšie je uvedený aj historický výskum, ktorý prebiehal od začiatku r. 2011 a skončil taktiež 5.júla. Oba výskumy sú zobrazené na grafoch, ktoré si aj bližšie popíšeme.

2-týždňový výskum, ktorý Google vykonal v období od 22.6. do 5.7. poukázal na to, že najrozšírenejšou verziou OS Android je stále Android 2.2 Froyo, ktorý je na viac ako 59% zariadení, ktoré využívajú službu Android Market. Zaujímavé obsadenie má druhá priečka v grafe, na ktorej dominuje Gingerbread 2.3.3 – 2.3.4, ktorý je inštalovaný v 17,6 % Androidov, čo je len o 0,1% viac ako má Android 2.1 Ećlair. Honeycomb 3.0 – 3.1 si drží spolu necelé percento. Stále je tu však nejaké percento užívateľov, ktorí držia svoj Android na 1.x verzii, čo značne “kazí” celkový výsledok. Zrejme by sme im mali ukázať, že ich telefón dokáže, okrem iného, aj update ;-)

Starší výskum, ktorý prebiehal od začiatku roku 2011 je zobrazený v inom štýle, ktorý nám napovedá, ako rastie rozšírenie jednotlivých typov OS Android. Za posledné obdobie prudko stúpol výskyt Gingerbread-u, ktorý je poskytovaný na čoraz viac zariadení, čo nás len teší. Froyo si svoju pozíciu verne drží a pomaly stúpa nahor na úkor Ećlair-u, ktorý viacmenej stagnuje, čo je spôsobené určite aj prechodom užívateľov na vyššie Froyo. Najnižšie verzie OS Android s označením 1.5 a 1.6 – Cupcake a Donut – majú v grafe len minimálne percentuálne zastúpenie. Kde je však Honeycomb? Google ho pochoval ešte pred tým, ako sa poriadne dostal na svet?!

Práve Honeycomb, ktorý je dnes dosť obľúbeným, má pred sebou ťažkú úlohu. Akonáhle Google vydá Android 4.0 – Ice Cream Sandwich, ktorý v sebe kombinuje prvky dvoch OS, ktoré spôsobili toľko problémov, Honeycomb bude stáť oproti veľkému rivalovi. Dúfajme, že update na Ice Cream Sandwich príde až po tom, čo sa Honeycomb na Android trhu aspoň trocha zahreje.

Aké máte skúsenosti s prechodom na vyššiu verziu Androidu vy?

Zdroj: AndroidCommunity

9.7.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+