MojAndroid

V poslednej dobe sa množia diskusie na tému bezpečnosť mobilných operačných systémov. Aj keď je proces schvaľovania aplikácií, ktoré sa dostanú na Android Market, v porovnaní s napríklad iTunes od Apple veľmi benevolentný, napriek tomu Google kontroluje a vymazáva nebezpečné a potenciálne riskantné aplikácie, ktoré sa v Android Markete objavia.

Možno nie všetci však vedia fakt, že vo výnimočných prípadoch môže Google nielen aplikáciu stiahnuť z Marketu, ale pokiaľ to uzná za vhodné, môže aplikáciu priamo vymazať z Android telefónu. Jedná sa len o prípady, kedy Google vyhodnotí, že by niektorá už používaná aplikácia mohla byť pre používateľa nebezpečná. A po takomto úkone by sa mala používateľovi objaviť správa, ktorá ho upozorní na uskutočnené vymazanie.

Takéto vymazanie aplikácie Google nedávno overiloval v praxi na dvoch aplikáciách, ktoré boli vyvinuté na testovacie účely. Tieto aplikácie zámerne nepravdivo informovali o svojej funkčnosti tak, aby si ich stiahlo a nainštalovalo väčšie množstvo užívateľov.Aplikácie však boli neškodné pre používateľov. Potom, ako boli aplikácie z Marketu stiahnuté, Google na nich vyskúšal proces vzdialeného zmazávania aplikácií z telefónu v praxi. Preto stále platí, že je dôležité kontrolovať prístup inštalovaných aplikácií s ich reálnou funkčnosťou ešte pred ich nainštalovaním.

Vzdialené vymazávanie aplikácií patrí k niekoľkým nástrojom, ktorými má Google možnosť regulovať šírenie aplikácií a zabezpečenie Marketu proti nebezpečným aplikáciám zneužívajúcim dáta používateľov.

via www.svetandroida.cz

18.8.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+