MojAndroid

Spoločnosť Google v posledných dňoch rozosiela dôležitý e-mail, ktorý by si mal prečítať každý používateľ jej služieb. Používateľov v ňom informuje o tom, že aktualizuje svoje podmienky týkajúce sa nečinnosti Google účtu. Jeden takýto e-mail sme dostali aj my.

Dôvodom zmeny je bezpečnosť. Účty, ktoré nie sú pravidelne využívané a dlho sa v nich nemenili prístupové údaje, sú menej bezpečné a náchylnejšie na prelomenie. Google chce preto minimalizovať dĺžku obdobia, počas ktorého uchováva súkromné súbory a súvisiace údaje používateľa. A to aj vtedy, ak tieto služby už dlhšie nevyužíva.

Dva roky a dosť. Čo je neaktívny účet?

Ide o účet, ktorý jeho majiteľ nijako nevyužil po dobu dvoch rokov. Google na stránkach podpory uvádza, že si vyhradzuje právo odstrániť ho, vrátane všetkých súborov a údajov, ktoré obsahuje. Taktiež si vyhradzuje právo odstrániť službu, ktoré ste dva roky nepoužili.

Aký účet je aktívny?

Jednoducho povedané taký, ktorý sa používa. Aktivita môže zahŕňať nasledujúce akcie, ktoré vykonávate pri prihlásení alebo potom:

  • čítanie alebo odosielanie e‑mailov;
  • používanie Disku Google,
  • pozretie videa na YouTube,
  • zdieľanie fotky,
  • stiahnutie aplikácie,
  • použitie Vyhľadávania Google,
  • prihlásenie sa do aplikácie alebo služby tretej strany pomocou funkcie Prihlásiť sa účtom Google.

Aktivita musí byť zaznamená v účte, teda bez ohľadu na zariadenie, na ktorom ju vykonáte. Ak  vlastníte viac Google účtov, do dvoch rokov ich musíte použiť všetky. Ten, ktorý nepoužijete, bude odstránený.

Google vám dá poslednú šancu

Nebojte sa, zmeny sa neudejú len tak potichu. Google vás o nich informuje v predstihu prostredníctvom e-mailu. To znamená, že stále budete mať nejaký čas na to, aby ste vykonali aktivitu a o účet neprišli. Zmeny začínajú platiť už teraz, prvým dňom, kedy budú prvé účty odstránené, je 1. december 2023. Bude sa to týkať tých účtov, ktoré neboli použité v období od 1. decembra 2021.

Náš tip
Google Mapy šetria planétu. Toto sú konkrétne čísla

7.8.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+