MojAndroid

Notifikácie  na smartfónoch nás už naučili zvyknúť si na ich pípanie, zvonenia alebo vibrácie. Všetky tieto typy upozornení sú už roky súčasťou našich životov. Nový projekt Little Signals, ktorý predstavila spoločnosť Google na svojich stránkach Experiments with Google, ale ukazuje, že notifikácie môžu mať aj inú formu.

Cieľom projektu sú menej rušivé formy notifikácií

Zvukové alebo vibračné notifikácie už dávno nie sú štandardom len na smartfónoch. Aplikácie ich využívajú aj v rámci smart hodiniek, smart náramkov, nositeľnej alebo IoT elektroniky. Napriek tomu, že používateľ má možnosť ich manažovania podľa času alebo naliehavosti, bývajú často otravné.

Google Little Signals | Zdroj: experiments.withgoogle.com

Spoločnosť Google preto testuje iné formy notifikácií, ktoré síce majú byť naďalej dostatočne postrehnuteľné, ale menej rušivé. Tento koncept nazval americký softvérový gigant názvom Little Signals. Názov nepatrí konkrétnemu produktu, ale skôr filozofií tohto typu notifikácií a nápadov, ktoré by do nej zapadli.

Google ukázal konkrétne riešenia na videu

Google dokonca zverejnil video takýchto nápadov v praxi.. Napríklad namiesto blikania diódy môže okolo smart reproduktora pulzovať tieň, ktorý sa dosiahne mechanickým zvýšením výšky zariadenia. Na zariadení môže byť aj výrazná farebná časť, ktorá sa pri notifikácii presúva alebo zväčšuje.

 

Zvonenie notifikácií môže suplovať napríklad jemné poklopanie mechanickej ručičky smart zariadenia o plochu stolíka.  Najzaujímavejším riešením je asi nahradenie zvuku notifikácie príjemným vánkom vzduchu. Nevyvoláva to žiaden zvuk a používateľ by si ho mal všimnúť aj prípade, že je k zariadeniu otočený chrbtom.

Google Little Signals | Zdroj: experiments.withgoogle.com

Koncept Little Signals využíva až šesť elementov, medzi ktorými nájdeme Vzduch, Pohyb, Rytmus, Tieň, Tlačidlo alebo Poklopanie. Cieľom podľa autorov projektu je rozpútanie diskusie o tejto problematike. Pokiaľ by vám niektoré kúsky z videa prišli zaujímavé, tak na stránkach projektu nájdete aj návody na ich výrobu pomocou 3D tlačiarní a Arduina.

Náš tip
Slepý FOTOTEST: Samsung Galaxy S22 Ultra vs iPhone 13 Pro | VYHODNOTENIE
18.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+