MojAndroid

Google v Androide 11 okrem iného predstavil aj bezpečnostnú funkciu, ktorá automaticky resetuje povolenia udelené aplikáciám v prípade, že neboli niekoľko mesiacov používané. Spoločnosť teraz plánuje túto funkciu zaviesť pre všetky zariadenia s Google službami, ktoré používajú Android 6 alebo novší. O novinke informuje portál The Hacker News.

Novinka bude k dispozícií v najbližších mesiacoch

Zavedenie funkcie by malo byť spustené v decembri tohto roku a ukončené v priebehu prvého štvrťroku 2022. Podľa Googlu táto zmena pomôže miliardám zariadení, pričom niektoré z nich tento rok oslavujú už svoje ôsme narodeniny. Zatiaľ čo v Androide 11 je funkcia zapnutá automaticky, používatelia zariadení so starším Androidom ju budú musieť povoliť v nastaveniach.

Funkcia používateľom pomôže lepšie chrániť svoje súkromie vďaka tomu, že odoberie málo používaným aplikáciám prístup napríklad k úložisku alebo fotoaparátu, odkiaľ môžu aplikácie potichu zbierať citlivé informácie o používateľoch. Výnimku dostanú len aplikácie určené na správu firemných zariadení.

Google zavádza aj iné zmeny na zlepšenie ochrany osobných údajov

Novinka je súčasťou iných zmien, na ktorých Google v súčasnosti pracuje v snahe ponúknuť používateľom lepšiu ochranu osobných údajov. Spoločnosť sa v júli rozhodla od septembra ukončiť podporu Androidu 2.3.7 a taktiež sťažila aplikáciám sledovať používateľov, ktorí sa rozhodli nedostávať personalizované reklamy.

V budúcnosti tiež plánuje v obchode Google Play zaviesť kartu s informáciami o tom, aké údaje o vás aplikácia bude zbierať a chce väčšine aplikáciám zakázať prístup k zoznamu ostatných nainštalovaných aplikácií.

Náš tip
Honor a Microsoft podpísali strategické partnerstvo

20.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+