Už dlhšie sa po celom svete šepká o tom, že Google čoskoro ukončí operačný systém Android. Jeho nástupca sa podľa všetkého bude volať Fuchsia OS a už niekoľko rokov sa pracuje na jeho vývoji. Nový operačný systém postavený na nových základoch však prináša otázku, aké aplikácie bude podporovať. V Googli sa nad touto otázkou zamýšľali a výsledkom je kompatibilita Android aplikácií aj s Fuchsiou.
Nové jadro znamená väčšiu variabilitu
Android funguje ako open source project, čo znamená, že doň môže malými úpravami zasahovať ktokoľvek a upravovať ho podľa vlastných potrieb. Zatiaľ čo on beží na Linuxovom jadre, Fuchsia stavia na kerneli Magenta. Stane sa tak dostupným aj pre zariadenia so slabým hardvérom a bude všeobecne flexibilnejšia. V budúcnosti sa ráta s tým, že bude bežať nielen v mobiloch, aj na počítačoch, hodinkách, či v autách.
Pre smartfóny aj počítače
Vývojári sa momentálne pokúšajú vybudovať ART pre Fuchsiu. ART je skratkou pre Android Runtime, čo je prostredie používané na chod Android aplikácií. Nové prostredie by sa ale nemalo zameriavať na konkrétny hardvér. Naopak bude produkovať “balíček Fuchsia” vo .far formáte. Tak aspoň tvrdí úryvok zo súboru Readme, ktorý stojí za celou zmenou.
Súbor Readme ďalej vypovedá o tom, že nové ART prostredie bude podporovať architektúry ARM aj x86. V preklade pre laikov to znamená, že bude podporovať procesory nielen v mobiloch, ale aj v počítačoch. Tak alebo tak je od Google určite dobrým krokom, že nový operačný systém bude podporovať aj aplikácie z toho staršieho. Pre veľa vývojárov to znamená dni ušetrenej práce a pre používateľov je zase výhodu, že nemusia na nič nové čakať.
Ďalšie články k téme: