MojAndroid

Samozvaný „bitcoinový milionár“ Erik Finman predstavil smartfón s názvom Freedom Phone, ktorý vás údajne ochráni pred zlom technologických gigantov. Portál XDA-Developers si na toto nevšedné zariadenie posvietil a zistil, či naozaj ponúka to, čo sľubuje.

Smartfón má byť dodávaný s necenzurovaným obchodom s aplikáciami“, ktorý údajne ponúkne všetky kontroverzné aplikácie zakázané v ostatných obchodoch. Tento predajný bod súvisí so skutočnosťou, že v USA bolo z obchodu Google Play odstránených niekoľko aplikácií, ktoré cenzurovali „kontroverzné” názory. Pravicovo orientovaným používateľom sa taktiež nepáčilo, že veľké sociálne siete ako Twitter a Facebook zablokovali účty bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa kvôli šíreniu dezinformácií a podnecovaniu násilia.

Freedom Phone je len Umidigi A9 Pro s novým názvom a takmer trikrát vyššou cenou

Oficiálna stránka smartfónu nezdieľa takmer žiadne jeho špecifikácie, takže oficiálne vieme len, že bude bežať na systéme FreedomOS s nástrojom na ochranu osobných údajov „Trust“ a bude mať predinštalované konzervatívne aplikácie. Cena zariadenia je stanovená na 499 dolárov.

Umidigi A9 Pro
Umidigi A9 Pro | Foto: XDA-Developers.com

Zariadenie sa však podobá na smartfón Umidigi A9 Pro, ktorý na Amazone stojí iba 180 dolárov. Pravdepodobne aj ide o toto zariadenie, keďže Beast Finman v rozhovore pre portál The Daily potvrdil, že Freedom Phone vyrobila čínska spoločnosť Umidigi.

Použitý necenzurovaný obchod s aplikáciami” sťahuje aplikácie z obchodu Google Play

Freedom Phone dostalo hneď niekoľko pravicovo naklonených influencerov, ktorí pomohli odhaliť ďalšie podrobnosti o zariadení. Video influencerky Candace Owens prezradilo, že použitý necenzurovaný obchod s aplikáciami” je vlastne len premenovaný Aurora Store, ktorý iba ponúka open source aplikáciu na sťahovanie aplikácií z obchodu Google Play. Z iných videí zas vieme, že smartfón pravdepodobne beží na systéme LineageOS, ktorý sa dá stiahnuť do väčšiny starších smartfónov.

Freedom Phone - prvý dojem
Freedom Phone | Foto: XDA-Developers.com

Bez ohľadu na to, či si myslíte, že technologickí giganti sú zlo alebo nie, Freedom Phone za tie peniaze nestojí. Finman sa pomocou šikovného marketingu tvári, že chce pomôcť vyriešiť problém s cenzurovaním, no jeho zariadenie vám neponúkne nič z toho, čo sľubuje.

Náš tip
4ka ponúka paušály SLOBODA za polovicu. Ako ich získať?
19.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+