MojAndroid

Nastavenia práv, ktoré má vo svojich dokumentoch pre každého používateľa Instagramu pripravené táto spoločnosť, skrývajú rôzne prekvapenia. Jedným z nich je, že autor fotografie je na druhej koľaji a jeho fotky sa môžu používať do iných článkov. Takýto postup sa zatiaľ objavil na súde v USA. Čo na to Európa?

Instagram rozhodol za autora fotografie

Zmluvné podmienky spoločnosti Instagram, teda tie, ktoré platia pre región USA definujú celkom podstatnú okolnosť, ktorá samozrejme unikne pri čítaní skoro každému, pretože podmienky proste málokto číta. Býva to rozsiahly text, službu proste chcete a tak dáte súhlas. Iná možnosť ani nie je, nedokážete sa dohadovať s Instagramom na individuálnych podmienkach. Ako iné veľké služby, berte alebo nechajte tak. Samotné regulatívy však obsahujú celkom zaujímavú klauzulu o autorských právach, ktorá sa okrem americkej licencie, vyskytujú v podobnej miere aj v podmienkach pre náš región.

Na úvod ešte jeden americký príbeh. A ten sa týka formy vkladania autorského obsahu cez embedovanie. Tamojší užívateľ siete Stephanie Sinclair žaloval spoločnosť Mashable, ktorá v roku 2016 použila jeho fotografie touto formou, samozrejme bez súhlasu. A tak vznikol spor, ktorý nakoniec rozlúskol súd, ktorý po preštudovaní podmienok spoločnosti Instagram objavil jasnú zmienku o tom, že každý takýto obsah, ktorý má autorský podtext, nahratý na Instagram, síce zostáva vlastníctvom danej osoby, tá však poskytuje sublicenciu spoločnosti Instagram, ktorej rozsah je nesmierne široký a tá následne vie takýto obsah cez svoje média používať a nechať používať ako verejný.

Teda ak sa použili fotografie konkrétneho používateľa (cez formu embedovania), ten nemôže platne žalovať toho, kto fotografie použil, pretože práve Instagram publikáciou fotografie a vlastnými podmienkami takýto postup umožňuje. Inak takýto prípad už rieši aj Európsky súdny dvor a názor Generálneho advokáta je jasný a kopíruje pohľad amerických súdov.

Ako je to na Slovensku?

A aké sú potom naše, slovenské zmluvné podmienky? Alebo skôr podmienky platné aj u nás. Zrejme nebude veľkým prekvapením, že ich znenie je nesmierne podobné americkým a v zásade by umožňovalo podobný postup, ako sa odohral v USA. Instagram vo svojich podmienkach pre náš región píše okrem iného nasledovné:

„Na vašich právach k vášmu obsahu sa nič nemení. Nenárokujeme si vlastníctvo vášho obsahu, ktorý uverejňujete v službe alebo prostredníctvom nej. Keď však v našej službe alebo v spojitosti s ňou zdieľate, uverejníte alebo nahráte obsah, na ktorý sa vzťahujú práva duševného vlastníctva (ako sú fotky alebo videá), poskytujete nám tým nevýhradnú, bezodplatnú, prenosnú, sublicencovateľnú, celosvetovú licenciu na sprístupňovanie, používanie, distribúciu, modifikovanie, spúšťanie, kopírovanie, verejné predvádzanie či zobrazovanie a preklad vášho obsahu a na tvorbu z neho odvodených diel (v súlade s vašimi nastaveniami súkromia a aplikácií). Platnosť tejto licencie môžete kedykoľvek ukončiť tým, že odstránite svoj obsah alebo účet. Ak ste však obsah zdieľali s inými a tí ho neodstránili, daný obsah sa bude zobrazovať aj naďalej.“

Čiže aj naše zmluvné nastavenia Instagramu zaručujú, že tento vlastne disponuje s fotografiami a autorským obsahom, pretože na to dostal licenciu od každého z nás. A to kliknutím na súhlas s týmito podmienkami. Únikom je iba zrušenie účtu alebo odstránenie obsahu z ich siete. Vtedy sublicencia zanikne.

Instagram
Instagram
Developer: Instagram
Price: Free
  • Instagram Screenshot
  • Instagram Screenshot
  • Instagram Screenshot
  • Instagram Screenshot
  • Instagram Screenshot
  • Instagram Screenshot
27.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+