MojAndroid

Flexibilné displeje sú dnes súčasťou mnohých zariadení, a to nielen tých zo zakrivenou prednou stranou. Výhodou takýchto zobrazovacích panelov je najmä ich odolnosť voči prasknutiu alebo pádu, nehovoriac o tom, že na ich montáž potrebujú výrobcovia oveľa menej priestoru. Flexibilné displeje sa však stále vyvíjajú a vedci hľadajú spôsoby, ako ich ďalej vylepšovať. Tí z japonska prišli s novinkou, ktorá umožňuje takýto panel rozstrihať a pritom bude stále fungovať.

Prototyp displeja je zatiaľ len v počiatočných štádiách vývoja a dokáže zobraziť len jednu farbu. Napriek tomu ide o pokrok, ktorý si zaslúži pozornosť,. Ide totiž o prvý displej svojho druhu, ktorý je možné bez obáv rozstrihnúť do ľubovoľného tvaru a napriek tomu bude stále fungovať. Navyše, k svojmu fungovaniu, podobne ako elektronický papier, nepotrebuje veľa energie. Tú totiž spotrebováva len pri zmenách v zobrazení, následne obraz uchováva aj bez napájania.

NIMS-flexible-display-scissors

Takýto displej by mohol nájsť využitie najmä v nositeľných inteligentných zariadeniach, ktorých zobrazovacie panely sú integrované priamo do oblečenia. Nový displej môže byť tiež osadený do povrchu budov a vedci si ho vedia predstaviť aj ako súčasť interiérov automobilov, kde by vedeli meniť jeho farbu. Uvažuje sa tiež nad farbu meniacimi slnečnými okuliarmi či oknami. Schopnosti fungovať aj v prípade takto “brutálneho” zásahu do celistvosti displeja, vďačíme novému materiálu polyméru, ktorý nedegraduje ani pri kontakte so vzduchom a vlhkosťou. To je hlavný dôvod, prečo vnútro súčasných displejov, vrátane P-OLED panelov, musí byť hermeticky uzatvorené.

Samozrejme, flexibilné panely, ktoré si budeme môcť nastrihať do ľubovoľných tvarov ešte potrebujú svoj čas. V súčasnej podobe nie sú pripravené pre komerčné využitie a vedci sa najskôr budú snažiť vylepšiť ich základné vlastnosti. Pribudnúť má napríklad podpora pre zobrazenie viacerých farieb.

Zdroj: androidauthority

 

 

22.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+