MojAndroid

Veľmi často môžete na Facebooku, či Instagrame zazrieť súťaž, ktorá znie až príliš dobre na to, aby bola pravdivá. Vo väčšine prípadov to tak aj naozaj bude. Práve spoločnosť Lidl je pravidelne zneužívaná na podobné účely. Veď kto by nechcel vyhrať napr. auto? Takýto príspevok na sociálnych sieťach vás môže vyzvať, aby ste falošnú stránku zazdieľali a dali like. Práve toto podvodníkom pomáha dostať falošnú súťaž do širšieho povedomia verejnosti. O najnovšom zneužití stránky Lidl na svojom Facebooku upozornila Polícia SR.

Prečo treba byť opatrný?

Pokiaľ ste takúto falošnú súťaž iba zazdieľali, alebo ste na ňu na sociálnej sieti zareagovali nejakým iným spôsobom, nestane sa vám nič. Vďaka tomu stránku len uvidia ďalší ľudia, ktorí taktiež môžu uveriť podvodu. Problém nastáva v momente, keď vás usporiadateľ kontaktuje a tvrdí vám, že ste niečo vyhrali. Vtedy bude pravdepodobne vyžadovať vaše osobné a bankové údaje.

Prípadne vám oznámi, že keď zaplatíte poštovné, obratom dostanete vyhratú cenu. Je dôležité si uvedomiť, že pri reálnej súťaži od naozajstnej spoločnosti nikto nebude žiadať, aby ste niečo platili. Nikdy neklikajte ani na zvláštne vyzerajúce URL adresy, môžu totiž vášmu zariadeniu privodiť nepríjemný vírus.

Ako rozoznať falošnú súťaž?

Najprv vždy kontrolujte, kto súťaž zverejnil. Vyhľadajte si na Facebooku oficiálnu stránku Lidl. Zistíte, že sa nezhoduje so stránkou, ktorá publikovala súťaž. Profil serióznej spoločnosti by bol plný príspevkov. Ak namiesto toho uvidíte iba desiatky súťaží, určite nejde o legitímnu záležitosť. Ďalším znakom podvodu často býva nesprávna gramatika, či lámaná slovenčina. Veľakrát môže uvedená súťaž trvať iba krátky čas, ale nie je to pravidlom. Často bude použitý obrázok nekvalitný, alebo naopak vyzerá, akoby ho niekto len rýchlo skopíroval z internetu.

Pokiaľ takýto podvod odhalíte, je ideálne ho ihneď nahlásiť Facebooku. Profil na sociálnych sieťach zameraný na podvody a hoaxy má aj Polícia SR, ktorú taktiež môžete na takéto príspevky upozorniť.

Náš tip
Vyberáme TOP zariadenia na Vianoce. V 4ke ich kúpite výrazne lacnejšie | VIDEO
10.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+