MojAndroid

Modulárny smartfón Fairphone 2 patril v posledných rokoch k najoriginálnejším zariadeniam so systémom Andorid. Jeho holandský výrobca teraz po 7 rokoch od uvedenia na trh zastavil softvérovú podporu tohto modelu. Po marci už nebudeme dostávať žiadne softvérové aktualizácie. Informáciu priniesol portál AndroidCentral.

Podpora Fairphone 2 prekonala všetky očakávania

Modulárne smartfóny Fairphone z ekologických materiálov ponúkajú konštrukciu klasického smartfónu s možnosťou jednoduchej výmeny komponentov. Ich výmenu zvládne aj menej znalý používateľ. Jednotlivé moduly s komponentami je možné zakúpiť z oficiálneho obchodu. Vďaka tomu majú tieto smartfóny dlhú životnosť a sú šetrné k životnému prostrediu.

Softvérová podpora Fairphone 2 ďaleko prekonala všetky odhady, ktoré hovoril len o troch až piatich rokoch softvérovej podpory. Poslednou systémovou aktualizáciou, ktorú dostal bol systém Android 10. Pre jeho výrobcu a nové generácie tohto smartfónu je to tak výborná reklama.

FairPhone 4
FairPhone 4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Najnovším modelom je Fairphone 4, ktorý využíva 6,3-palcový Full HD+ displej, čipset Snapdragon 750G a 48 MP duálny fotoaparát s optickou stabilizáciou. Cena sa pohybuje v rozpätí 579 až 649 eur. Batéria a predný “selfie” fotoaparát sa dajú kúpiť osobitne za 29,95 eur. Zadný duálny fotoaparát  stojí 79,95 eur.

Čo to znamená ukončená pre aktívnych používateľov Fairphone 2?

V marci 2023 dostanú majitelia Fairphone 2 poslednú aktualizáciu softvéru so systémom Android 10. Po jej nainštalovaní môžu používatelia naďalej používať svoje zariadenie ako zvyčajne. Z hľadiska softvérovej podpory to však bude posledná aktualizácia. Ak sa  softvéri vyskytne chyba, tak už bohužiaľ nebude opravená.

Bude bezpečné pokračovať v používaní Fairphone 2?

Od marca 2023 začne zariadenie zaostávať aj z hľadiska bezpečnostných aktualizácií. Odporúčame vám preto vyhnúť sa používaniu aplikácií, ktoré pristupujú k citlivým údajom. Niektoré aplikácie kritické z hľadiska zabezpečenia, napríklad bankové aplikácie, budú časom považovať zariadenie za zastarané a úplne prestanú fungovať.

Budú náhradné diely pre Fairphone 2 stále dostupné?

V oficiálnom internetovom obchode bude naďalej k dispozícii obmedzená ponuka niektorých náhradných dielov pre Fairphone 2, vrátane modulov displeja. Tie vám môžu pomôcť udržať váš Fairphone 2 v prevádzke ešte nejakú dobu. Moduly budú v ponuke, kým sa ich zásoby nevyčerpajú. Niektoré náhradné diely však už nie je možné zakúpiť. Napríklad spodný modul je dostupný len pre zariadenia, ktoré sú ešte v záruke.

Náš tip
AKCIA: Tieto platené Android aplikácie a hry sú teraz dostupné úplne ZADARMO

 

Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
10.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+