MojAndroid

Facebook čelí nespočetným výhradám voči dodržiavaniu ochrany osobných dát. Tá najnovšia sa udiala v americkom Texase a sociálnu sieť obviňuje z toho, že bez vedomia a súhlasu zákazníkov snímala ich tváre.

Milióny tvárí

Americká žaloba celkom jasne obviňuje Facebook z porušenia zákona týkajúceho sa biometrie a jej používania, pričom pred rokom 2021 mala spoločnosť snímať tváre svojich používateľov a tým získať databázu vyše 20 milióna Texasanov, bez ich vedomia a súhlasu. Napriek faktu, že povinnosťou každého subjektu, ktorý takto koná bez súhlasu klienta je údaje bezodkladne zničiť, Facebook to neučinil, dokonca dáta poskytol za odplatu tretej strane.

facebook redmi note 10 pro titulka
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Spoločnosť sa rázne ohradila voči obžalobe a odmieta, že by takéto konanie bolo možne na území USA. Inak tento súdny spor je reakciou na fakt, že Facebook oznámil ukončenie rozpoznávania tváre a vymazanie všetkých databáz. A práve najnovšie zistenia a podaná žaloba to spochybňuje. Americký kontinent je voči Facebooku v ostatných mesiacoch celkom nekompromisný, jedna žaloba sa publikuje a úrady prokuratúry už pracujú na ďalšej. Aj keď to zatiaľ neviedlo k radikálnej zmene správania spoločnosti alebo jej obmedzeniu, spory nie sú vôbec na konci. Dokonca v roku 2020 vznikla akási koalícia generálnych prokurátorov, ktorá združuje 47 štátnych žalobcov, ktorých cieľom je spoločný postup voči Facebooku a jeho zneužívaniu dominantného postavenia. A zámerom nie je iba táto americká spoločnosť, pozornosti sa nevyhol ani Google, ktorý čelí obžalobe za zneužívanie svojho dominantného postavenia na trhu. Ani tieto prípady zatiaľ nie sú ukončené rozhodnutím súdu.

Všetky podobné aktivity, ktoré vo veľkom predvádza dnes napríklad štát Texas, sú celom zvláštne a podľa komentára denníka Gizmodo.com je za nimi práve snaha jednotlivých štátov uzurpovať si moc vo veci ochrany osobných údajov na území svojho regiónu, a to na úkor federálnej vlády a jej legislatívy. A nie je to iba aktivita Texasu, americká legislatíva dovoľuje zapojenie aj miest do takéhoto boja a už vyše dvadsať z nich sa touto cestou vydalo.

Európa ide cestou centralizovaného spôsobu, samostatné boje s veľkými technologickými hráčmi jednotlivé členské krajiny EÚ nevedú. Aj keď napríklad zdaňovanie ukázalo cestu a výnimku aj z inak koherentného prístupu spoločného pre celú Európu. No v oblasti ochrany osobných údajov máme jednotné Nariadenie k GDPR a to sa uplatňuje v rovnakom znení.

Facebook
Facebook
Price: Free
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
Náš tip
Wi-Fi 7 je už za dverami. Čo nový štandard prinesie?
18.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+