MojAndroid

Zariadenia, ktoré podporujú Wi-Fi 6 či Wi-Fi 6E, už sú na svete. Teraz webový portál Gizmodo zverejnil niekoľko informácií o Wi-Fi 7. Tvrdí, že sa ho dočkáme už čoskoro. Tieto novinky prinesie.

Wi-Fi 7 predstavuje revolúciu v bezdrôtových sieťach

Wi-Fi 7 bude upgradom v znamení rýchlosti. Hardvér, ktorý bude tento štandard podporovať, bude schopný bezdrôtového prenosu dát v ešte vyšších rýchlostiach. Hovoríme o IEEE 802.11be Extremely High Throughput (EHT), čo má byť prezývkou pre pripravovaný Wi-Fi štandard. Okrem zrýchlenia Wi-Fi 7 prinesie aj “mnoho ďalších revolučných zmien, ktoré vytvoria základ pre ďalší rozvoj Wi-Fi”. Výrobca mobilných čipsetov MediaTek si myslí, že tento štandard bude realistickou náhradou za drôtové Ethernet pripojenie.

wi-fi 7 špecifikácie
Hlavné prínosy nového Wi-Fi štandardu | Zdroj: everythingrf.com

Podobne ako Wi-Fi 6E, aj Wi-Fi 7 bude pracovať na frekvenciách 2,4 GHz, 5 GHz a 6 GHz. Prenosová rýchlosť sa vyšplhá až k maximálke 30 Gbps. Pre porovnanie spomenieme, že Wi-Fi 6E dokáže prenos “len” o 9,6 Gbps. Nový Wi-Fi štandard však ponúkne viacero šikovných trikov na zlepšenie výkonu. Jedným z nich je použitie 320 MHz jednokanálovej šírky pásma oproti 160 MHz.

wi-fi 7
Wi-Fi konektivita | Zdroj: fossbytes.com

Táto zmena značí pre vyššiu rýchlosť a lepšiu priepustnosť. Spolu so 6 GHz pásmom by malo dôjsť k menšiemu rušeniu medzi prístrojmi. Ide o dôležitý pokrok, ktorý uľahčí súčasné pripájanie toľkých smartfónov, tabletov, notebookov, herných konzol, inteligentných hodiniek či celej smart domácnosti. Ďalšou kľúčovou špecifikáciou Wi-Fi siete je jej latencia. Aj v tomto ohľade sú plánované zlepšenia.

Množstvo nových technológií na zefektívnenie prenosu dát

Wi-Fi 7 bude nasadzovať rôzne techniky na zabezpečenie prakticky nulového oneskorenia. Poteší i Multi-Link Operation “MLO”. Táto technológia predstavuje lepší spôsob, ako zariadeniam udržiavať aktívnych viacero online pripojení vo viacerých pásmach súčasne. Wi-Fi 7 ďalej prinesie časovo citlivé siete (TSN), kvadratúrno amplitúdovú moduláciu (QAM) a ortogonálny viacnásobný prístup s delením podľa frekvencie (OFDMA).

Wi-Fi 7
Wi-Fi konektivita | Zdroj: insidetelecom.com

Ide o technologické pojmy, ktoré vám asi mnoho nenapovedia, no je potrebné vedieť, že všetky tieto technológie pomáhajú k dosiahnutiu rýchlejšiemu prenosu údajov do viacerých zariadení súčasne ešte efektívnejším spôsobom. Činnosti, ako streamovanie videa, videohovory, hranie online hier či virtuálna a rozšírená realita, budú pre nový Wi-Fi štandard hračkou. Uvidíme, kedy sa dočkáme predstavenia prístrojov, ktoré Wi-Fi 7 podporujú. Tešíme sa aj na prvé smerovače, podporujúce tento pripravovaný štandard.

Náš tip
Android 13 prinesie poriadne vylepšené šetriče displeja. Čo sa zmení?
17.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+