MojAndroid

Výskumníci na Princeton University tvrdia, že Facebook sa blíži k svojej záhube. Sociálna sieť oslávila už desiate narodeniny, no výskumníci jej budúcnosť nevidia ružovo. Vývoj sociálnej siete bol dokonca prirovnaný k vývoju epidémie, ktorá zažíva tiež veľký nárast pred tým, ako rapídne zoslabne.

Predpoveď ale nie je založená iba na porovnaniach s epidémiami, ale aj na reálnych sledovaniach súčasných dát. Výskumníci sledovali počet hľadaní hesla Facebook vo vyhľadávači Google, kde tieto vyhľadávania mali vrchol v decembri roku 2012 a odvtedy neustále klesajú. Model predpovede, ktorý bol teraz aplikovaný na Facebook, v minulosti ukázal, prečo skrachovala sieť Myspace. Tá mala v jednom momente hodnotu až 12 miliárd dolárov, no nakoniec bola predaná za iba 35 miliónov.

Pokles vo vyhľadávaniach je zjavne zapríčinený tým, že tí ľudia, ktorí k sieti prístup majú, ju už nevyhľadávajú. Aj preto sa zrejme Facebook snaží priniesť internetové pripojenie do rozvojových krajín, kde má stále potenciál rásť. Aktuálne pritom Facebook na mobilnom zariadení využíva až 870 miliónov ľudí, čo je zrejme ďalší z dôvodov, prečo klesá počet hľadaní v Google.

Investori ale vidia budúcnosť siete stále ružovo a iba tento mesiac dosiahli akcie spoločnosti rekordnú hodnotu. Spoločnosť Facebook je už teraz na trhu dlhšie, ako mnohí bývali konkurenti, čo tiež ukazuje na schopnosti vedenia prispôsobiť sa novým podmienkam. Je preto možné, že tieto predpovede sa vôbec nenaplnia a spoločnosť príde s novými nápadmi a myšlienkami, ako používateľov viac angažovať a prinútiť ich využívať svoje služby. Tieto predpovede sú tak ešte stále iba špekuláciami, no je možné, že už blízka budúcnosť nám odhalí, ako bude sa bude sieť profilovať.

Zdroj: Princeton University via The Guardian

2.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+