MojAndroid

Internet sa neustále vyvíja a spolu s ním aj spôsob, akým prehliadame stránky a získavame informácie. V redakcii si uvedomujeme, že sa tomu musíme prispôsobiť a sledovať trendy, ktoré určujete aj vy – naši čitatelia. Jednou z najväčších zmien, ktorú dokumentujeme už dlhší čas, je navštevovanie našej stránky z mobilných zariadení. Dnes už je viac ako polovica všetkých návštev nášho webu vykonávaná cez mobilné zariadenia. Hoci stránka MojAndroid.sk a všetky jej ďalšie sekcie sú plne prispôsobené pre mobilné zariadenia, stále existujú spôsoby, ako vám môžeme spríjemniť čítanie našich článkov na vašich mobiloch a tabletoch. Preto sme v poslednej dobe implementovali dve zaujímavé novinky určené práve pre mobilných používateľov.

Facebook Instant Articles

Novinku Instant Articles predstavil Facebook už pred nejakým časom a postupne sa dostala aj k nám na Slovensko. Možno ste si pri prezeraní Facebooku na smartfóne všimli, že pri niektorých našich článkoch je v pravom hornom rohu umiestnená drobná ikonka blesku. Tá symbolizuje, že za daným statusom sa v skutočnosti ukrýva tzv. Instant Article. V praxi je pre používateľov dôležité najmä to, že tieto články sa otvárajú oveľa rýchlejšie, ako keby ste klikli na konkrétny link a následne boli presmerovaní do vášho prehliadača, kde by sa musela načítať celá mobilná verzia stránky.

mojandroid-fb-ia-01

Facebook spracúva tieto články v špeciálnom formáte, ktorý je veľmi dobre čitateľný a načíta sa skutočne v mihnutí oka. Instant Articles používame na Facebooku medzi úplne prvými redakciami na Slovensku a stále s nimi experimentujeme. V niektorých článkoch vám totiž chceme poskytnúť kompletný zážitok, ktorý je možné zachytiť iba vo forme kompletného článku na našej stránke. Na čo sa ale môžete tešiť v prípade Instant Articles? Je to až 10-násobne rýchlejšie načítavanie článkov ako v prípade štandardných mobilných stránok. Samotné články vďaka tomu získavajú až o 20 % viac čitateľov ako v prípade klasických článkov a je až o 70 % menej pravdepodobné, že čitateľ opustí stránku po prečítaní jedného článku. Vďaka tomu sa vytvára oveľa viac pohlcujúci zážitok pri čítaní článkov cez mobilné zariadenie.

Google AMP

Druhou novinkou, ktorú sme na našom webe spustili iba nedávno, sú Google AMP články. AMP je skratka pre Accelerated Mobile Pages a v skratke funguje presne tak, ako napovedá názov. Rozdiel oproti Instant Articles je v tom, že AMP fungujú vo vyhľadávaní Google. To znamená, že ak vo svojom prehliadači vyhľadávate nejaké informácie a objaví sa vám odkaz na našu stránku, je možné, že pri článku nájdete mierne odlišnú ikonku blesku a nápis AMP.

Ten indikuje, že článok je pretransformovaný na tzv. AMP. Po kliknutí na takýto odkaz nebudete presmerovaní na našu stránku, ale objaví sa upravená verzia článku. Aj v tomto prípade je výhodou rýchlosť načítania takéhoto článku za cenu grafických úprav oproti pôvodnej verzii. Tie ale nie sú vôbec drastické a výsledok skutočne stojí za to. V prípade AMP článkov niektoré stránky zaregistrovali až 3-násobne rýchlejšie načítavanie článkov oproti klasickému presmerovaniu na mobilnú verziu webu. Samotný článok môže získať až o 50 % väčšiu popularitu medzi čitateľmi v porovnaní so štandardným článkom v mobilnej verzii webu. Niektoré ďalšie stránky zasa zaznamenali až 73% nárast v počte mobilných návštev, čo jasne naznačuje, aké pohodlné a praktické sú AMP stránky pre čitateľov s mobilnými zariadeniami.

Odteraz sa vám tak budú naše články na mobilnom zariadení načítavať oveľa rýchlejšie, a to bez ohľadu na to, či ich navštevujete cez Facebook alebo cez Google. Veríme, že tieto novinky vám spríjemnia používanie našej stránky. Zaznamenali ste ich už aj vy, alebo teraz o nich počujete prvýkrát? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom, čo si o nich myslíte a či ich aj aktívne využívate. My sa už teraz tešíme na to, aké novinky si pre vás pripravíme v roku 2017 :-)

Zdroj štatistík: Google AMP, Facebook Instant Articles

2.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+