MojAndroid

Ak ste niekedy počuli slovné spojenie “fotené kalkulačkou”, možno išlo o prípad nahranej fotografie na Facebook. Najznámejšia sociálna sieť totižto dnes ponúka pomerne veľkú kompresiu fotografií, ktoré zdieľate na nástenkách, ale aj v súkromných správach so svojimi známymi. Tomu je však konečne koniec. Novinka od Facebooku umožní fotografie nahrávať v HD kvalite. To bude možné v mobilnej aplikácii vo verzii 68.0.0.37.59 a novšej, ktorú si používatelia môžu stiahnuť ako aktualizáciu už dnes. Možnosť nahrávania HD fotografií však treba povoliť v nastaveniach aplikácie, kde je preddefinovane vypnutá.

Náš tip
Facebook Messenger má ďalšiu skrytú hru – basketbal

A čo pre Facebook znamená HD rozlíšenie? Tak napríklad 6 MB fotografiu s pôvodným rozlíšením 5312 x 2988 pixelov po nahratí zmenší nový algoritmus na 443 kB a rozmer 2048 x 1152 pixelov. Systém pri kompresii používa sRGB profil, rovnako ako pri originálnej fotografii. Ak HD fotografie vypnete, obrázok bude mať po kompresii iba 58 kB a rozmer 960 x 540 pixelov, pričom na kompresiu je použitý farebný profil c2, ktorý redukuje agresívne paletu použitých farieb. “HD fotografie” o maximálnej šírke 2048 pixelov nahráte odteraz na Facebook už aj na počítači.

facebook-hd-foto-1

Hoci nejde o “wow” funkciu, ktorá by vás donútila vymeniť Facebook za inú službu, cez ktorú zdieľate svoje fotografie, je fajn, že sme sa posunuli aspoň o malý krok ďalej. Je však smutné, že aj v roku 2016 znamená pre Facebook spojenie high-definition rozmer, ktorý dosahovali mobilné fotoaparáty pred 10 rokmi. Ak si však uvedomíme, aké množstvo dát bude musieť Facebook po tejto zmene a pri množstve nahraných fotografií uchovať naviac, buďme radi aj za toto malé vylepšenie.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: AndroidPolice

19.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+