MojAndroid

Najväčšia sociálna sieť Facebook spustila novú iniciatívu, ktorá má záchranným a podporným zložkám pomôcť zefektívniť svoje aktivity v prípade prírodných a iných katastrof. Sociálna sieť s nimi bude zdieľať anonymizované dáta o polohe svojich používateľoch. Tým by sa malo uľahčiť cielenie záchranných akcií, ako aj napríklad umiestnenie stanovíšť s núdzovými potravinami či vodou.

Dáta pre UNICEF či Červený kríž

Tieto anonymizované dáta budú poskytované organizáciám UNICEF, Červený kríž a niektorým ďalším. Postupne sa budú pridávať ďalšie, pričom cieľom je pokryť čo najviac humanitárnych akcií a zefektívniť ich činnosť. Dáta sú zbierané na základe sledovanie aktivity používateľov, ich prihlasovania sa na konkrétnych miestach či označovanie, že sú v bezpečí v prípade, že v ich okolí došlo k nejakej katastrofe.

Facebook na základe týchto dát zobrazí mapy s aktuálnou hustotou populácie. Na základe týchto máp sa napríklad bude dať lepšie odhadnúť, ktoré miesta zostali nepostihnuté povodňami  a sú tak vhodné na zriadenie stredísk pomoci a záchrany.

Okrem toho Facebook vytvorí tzv. Safety Chek maps. To sú práve mapy s informáciami o tom, na ktorých miestach ľudia označili, že sú v bezpečí. Takto bude napríklad možné rozoznať, ktoré miesta nepostihlo zemetrasenie vo veľkom rozsahu a aktivity záchranných a humanitárnych zložiek sa tak budú môcť sústrediť tam, kde ich je treba.

Dáta o používateľoch využívané na dobrú vec

Samozrejme, všetky tieto dáta sú agregované a úplne anonymné. V čase, keď sa o naše súkromie bojíme na každom kroku, je táto nová iniciatíva dobrou správou. Aj keď mnohí z nás nie sú spokojní s tým, čo všetko o nás veľké spoločnosti vedia, aspoň niekedy to padne na úžitok. Otázne ale ostáva, či tieto spoločnosti nevyužívajú naše dáta na iné účely bez toho, aby sme o tom vedeli.

Zdroj: Facebook via TechCrunch

9.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+