MojAndroid

Európska komisia vyšetruje jedného z najznámejších výrobcov mobilných čipov, spoločnosť Qualcomm. Dôvodom je podozrivá cenová politika na území európskych krajín, ktorá mala spôsobiť vytváranie monopolu na trhu s mobilnými procesormi. V súčastnosti prebiehajú hneď dve vyšetrovania – pre podozrenie z úmyselného zníženia ceny 3G modemov pod hranicu výrobných nákladov, čo malo spôsobiť odchod konkurencie z niekoľkých trhov a z podozrenia pre podávanie finančných stimul partnerom, ktorí mali za finančnú odmenu uprednostniť čipy od Qualcommu pred riešením konkurencie.

“Množstvo zákazníkov používa elektronické zariadenia ako napr. mobilné telefóny a tablety, a my sa chceme uistiť, že za cenu, ktorú za ne zaplatili, dostali aj primeranú kvalitu,” povedala  Margrethe Vestager, Európska komisárka pre hospodársku súťaž.

Historicky pritom nejde o prvé takéto podozrenie spojené s Qualcommom. V minulosti sa spoločnosť vzdala 975 miliónov dolárov, čo predišlo tomu, aby bola vyšetrovaná za monopolné praktiky na čínskom trhu. Ak sa vina preukáže, Qualcomm bude musieť zaplatiť pokutu do výšky 10% z jeho ročných ziskov a bude musieť zmeniť aj svoje praktiky pri obchodovaní. Pre objektívnosť treba dodať, že zo strany Európskej komisie nejde o jediné vyšetrovanie tohto druhu. Európski komisári s veľkou obľubou vyšetrujú pôsobenie amerických firiem na európskych trhoch a v ich mieridle sa ocitli už aj spoločnosti Amazon, Apple či Google, ktorý bol vyšetrovaný pre podozrivé výsledky vo vyhľadávaní a kvôli Androidu.

Zdroj: AndroidAuthority

16.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+