Európska komisia, ktorá reprezentuje akýsi výkonný orgán v rámci Únie, sa rozhodla, že ňou využívané softvérové riešenia, ktoré sú vybudované na open-source, sprístupní zdarma. Vybrala pritom viacerých adresátov, ktorí môžu s využívaním začať.
Vývoj, inovácia a verejný záujem
Európska komisia sa rozhodla aj na podklade vlastnej štúdie, ktorá mapovala vplyv hardvéru a softvéru na technologickú slobodu, že ňou využívané softvérové riešenia sprístupní pre viaceré segmenty spoločnosti. A tak sa všetok takýto softvér s licenciou open-source z Komisie dostane ako možnosť na stiahnutie a používanie pre inovátorov, vývojárov alebo aktivity občanov vo verejnom záujme.
Komisia cez svoju šéfku pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež k tomu dodáva:
„Cieľom Komisie je ísť príkladom v digitálnej transformácii Európy. Vďaka novým pravidlám Komisia otvorí svoje softvérové riešenia, čo prinesie významnú hodnotu spoločnostiam, MSP a inovátorom, ako aj občanom a orgánom verejnej správy. Toto rozhodnutie tiež podnieti inovácie vďaka verejne dostupnému kódu Komisie.“
Už dnes existujú mnohé platformy, ktoré Komisia dala do obehu pre verejnú správu, avšak aj občanov a firmy. Jedným je napríklad elektronický podpis, ktorý sa uznáva a je platný vo všetkých členských krajinách EÚ alebo tiež LEOS, čo je vlastne softvér na vypracúvanie právnych predpisov (určený najmä pre verejnú správu).

Celý model bude prebehať cez jeden webový odkaz, na jednom úložisku. Na ňom bude k dispozícii open-source, ktorý používa, vyvinula alebo sa na jeho vývoji podieľala Európska komisia a zároveň práve Komisia bude ručiť za to, že každý zverejnený softvér je možné legálne stiahnuť a používať, prípadne aj vylepšovať, a to bez zásahu do autorských práv.
Pravidlá, ktorými sa bude takáto publikácia softvéru a jeho šírenie riadiť, budú nasledovné:
- šírenie softvéru s otvoreným zdrojovým kódom bude možné aj bez vydania rozhodnutia Komisie,
- útvary Komisie budú podľa možnosti postupne kontrolovať všetky softvérové programy vyvinuté pred prijatím týchto nových pravidiel a vyberú tie, ktoré môžu využívať aj ľudia mimo Komisie,
- softvéroví odborníci Komisie odteraz môžu prispievať k projektom s otvoreným zdrojovým kódom so zlepšeniami, ktoré vyvinú v rámci svojej práce
Samotný jednotný webový odkaz na sťahovanie zatiaľ Komisia neurčila.