ESET varuje používateľov na Slovensku pred extrémne zvýšeným počtom škodlivých e-mailov obsahujúcich prílohu, ktorá do infikovaného zariadenia inštaluje Ransomware. Ide o druh škodlivého kódu, ktorý zašifruje obsah počítača a za jeho odšifrovanie požaduje výkupné. Slovensko je jednou z najviac zasiahnutých krajín. Medzi ďalšie regióny s vysokým výskytom patria Európa, severná Amerika, Austrália a Japonsko. ESET riešenia detegujú obsah škodlivej prílohy ako JS/TrojanDownloader.Nemucod.
Škodlivý kód sa šíri cez e-mailové správy, ktoré obsahujú zazipovanú prílohu (.zip). E-mail tvrdí, že sa jedná napríklad o faktúru alebo oznámenie o dostavení sa na súd. Týmto trikom sa obeť snaží naviesť k tomu, aby obsah správy otvorila. V prílohe sa skrýva javascriptový súbor, ktorý je škodlivým kódom Nemucod, ten môže po inštalácii do zariadenia stiahnuť akýkoľvek ďalší malware. Aktuálne sťahuje hlavne rôzny Ransomware, napríklad známy TeslaCrypt alebo Locky. Obsah počítača začne následne tento škodlivý kód šifrovať a používateľovi zobrazí oznam, že za odšifrovanie musí zaplatiť. Tieto typy Ransomwaru sú nebezpečné tým, že používajú kvalitné šifrovanie podobné alebo totožné s tým, ktoré používajú napríklad finančné inštitúcie pri zabezpečení online platieb.
Pred touto hrozbou sa však dá účinne chrániť nasledovnými opatreniami:
- Neotvárajte prílohy správ od neznámych adresátov prípadne také, ktoré ste vôbec nečakali.
- Varujte kolegov na oddeleniach, ktoré najčastejšie dostávajú e-mailové správy z externého prostredia – napríklad personálne a finančné.
- Pravidelne zálohujte obsah svojho zariadenia. Aj v prípade úspešnej infekcie sa týmto spôsobom budete môcť dostať k svojim dátam. Externý disk alebo iné úložisko však nemôžu byť neustále pripojené k zariadeniu, inak bude jeho obsah tiež zašifrovaný.
- Pravidelne aktualizujte operačný systém a ostatné programy, ktoré na zariadení používate. Ak stále používate už nepodporovaný operačný systém Windows XP, seriózne zvážte prechod na novšiu verziu Windowsu.
- Bezpečnostný softvér používajte nie len s najnovšími aktualizáciami ale ideálne aj jeho najnovšiu verziu. Výrobcovia do novších verzií totiž pridávajú mnoho dodatočných bezpečnostných funkcií. Ak používate bezpečnostný softvér od ESETu, majte zapnutý ESET LiveGrid. Ten totiž lepšie blokuje procesy Ransomwaru. Na malware dokáže reagovať skôr, než najnovšia vírusová databáza.
Žeby reklama na Eset?
Malwarebytes Anti-Ransomware (beta) – zameraný čisto na ransomware
ale kdeze
jo, reklama na Eset, ktorý v najnovšej a aktuálnej verzii takýto ransomware vpustil do PC a nechal ho pohodlne urobiť svoj džob natoľko, že začal šifrovať aj shary na sieti. A užívateľka v dôchodkovom veku samozrejme nič nevidela, nič nepočula, až keď jej už zašifrovalo úplne všetko, vrátane softvéru na evidenciu majetku Asseco, ktorý si ani neráčila zálohovať. A ja som to mohol riešiť. Našťastie ja som jej to zálohoval raz za týždeň, ani nevedela. Ale o všetky dokumenty prišla, zaplatiť na základe rozhodnutia šéfa neprichádzalo do úvahy. Riešiť takéto veci je fakt veľká radosť…
Ja som si stiahol vírus aj keď som mal zaplatený Norton. Od kedy používam free verziu Avast, tak žiadny problém už pár rokov…
Inak, neviem či je veľmi seriózne sem dávať “akože články”, ktoré majú nadpis: Tlačová správa a pritom je to reklama. Okrem toho, to zrejme porušuje aj zákon o reklame. Tvorcovia tohto webu tak trochu dehonestujú svoju prácu a myslím si, že tento názor nebudem mať len ja, ale mnoho ďalších, ktorí sem chodia čítať…
Absolutne netusim, co riesis. Ide o tlacovu spravu, ktore zdielali aj ine slovenske media. Pod nadpisom je jasne uvedene, ze to je tlacova sprava, nie reklama.