MojAndroid

Leto je už medzi nami a my by sme si mali pripomenúť, ako sa starať o svoj smartfón počas horúcich letných dní. Asi ťažko by niekto v nás dobrovoľne zničil svoj telefón, ale ešte horšie je to s nevedomosťou. Tá mu môže veľakrát uštedriť poriadny úder. V spolupráci s firmou ESET sme si pre vás niekoľko rád, ako smartfón ochrániť nie len po tej hardvérovej stránke, ale aj po softvérovej.

eset_logoPartner VIDEOblogu je spoločnosť ESET

Pozor na verejné WiFi

Neustály prístup na internet sa stal absolútnou samozrejmosťou. No keď si nechceme zbytočne míňať dáta, skúšame hľadať otvorené WiFi siete. Tie sú v dnešnej dobe prítomné v hoteloch, reštauráciách či baroch. Pripojenie k voľnej WiFi však môže byť trochu nezodpovedným krokom, pretože naše cesty okrem kontroly Facebooku smerujú aj k firemným serverom, či na taký mobile banking. No a takto odovzdané heslá alebo iné prístupové informácie dávame do rúk hackerom a chtiac nechtiac si podpiľujeme ten legendárny konár pod zadkom.

ESET_1

Odporúčania sú jasné, tieto siete skrátka nevyužívať na platenie účtov. Proti ukradnutiu hesiel môžete bojovať overeným ESET antivírusom s Anti-Phishingom, pre ochranu vašich osobných údajov. Technológia Anti-Phishing sa postará, aby vás nezlákali podvodné stránky, k tomu, že niekam zadáte heslo či iné prístupové údaje. Tvária sa pritom úplne nevinne. Keď sa vaše mobilné zariadenie s ESET mobile security pokúsi pristúpiť na nebezpečnú stránku, antivírus ju porovná s databázou phishingových stránok, ktoré má už ESET na svojom zozname. V prípade zhody príde na rad varovné hlásenie. Ďalší krok je už len na vás :)

Strata smartfónu

Smartfóny sa strácajú v lete aj v zime, no stratiť svoj smartfón na dovolenke je určite poriadna smola. V najlepšom prípade ste prišli o pár fotografií v plavkách, v najhoršom aj o identitu na sociálnych sieťach alebo v rôznych dôležitých aplikáciách. Prvým, základným krokom je uzamykanie obrazovky. Nepodceňujte to a zadajte si pre vstup do mobilného zariadenia heslo. Oplzlý status na Twitteri je to najmenšie zlo, čo sa môže prihodiť.

ESET_8

Ďalším stupňom ochrany je antivírusový systém ESET Mobile Security pre mobilné zariadenia. Pre začiatok si pridáte zariadenia do systému Anti-Theft a ak nadobudnete pocit hraničiaci s istotou, že ste o smartfón prišli, zariadenie tu označte ako “stratené”. Vtedy nastupuje automatické monitorovanie, ktoré ponúka možnosť urobiť fotografie z webkamery alebo snímky plochy obrazovky. Proaktívny Anti-Theft Ich odošle na my.eset.com. Váš mobil sa potom uzamkne a vaše účty vtedy ostávajú chránené. Vďaka WiFi sieťam v dosahu vám ESET Anti-Theft ukáže na mape polohu vášho mobilného zariadenia. Nálezcovi odošlete jednosmernú správu, ktorá sa mu ukáže na displeji vášho zariadenia. A dokonca mu môžete poslať spomínané snímky z webkamery. Anti-Theft má dokonca možnosť spustiť nadiaľku sirénu.

ESET_7

Bezpečnostné riešenie ESET Mobile Security si môžete zakúpiť na oficiálnej stránke výrobcu alebo v obchode Google Play.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Tak. To by sme mali starostlivosť o zariadenia z tej softvérovej stránky. No je tu ešte jedna časť ochrany zariadení a tá veru nie je o nič menej dôležitá. Počas letných dní totiž naša elektronika môže zažiť skutočne pár horúcich chvíľ.

Chráňte zariadenie pred vlhkosťou a vodou

Fotku z dovolenky si už mnohí z nás neurobia inak, ako svojim mobilom a väčšina si svoje mobilné zariadenie berie so sebou naozaj všade, teda aj na pláž. Odporúčania sú veľmi jednoduché: Pokiaľ nie ste majiteľom niektorého z odolných Android zariadení, ktoré sú voči vlhkosti chránené špeciálnym certifikátom, neberte si so sebou mobil do vody. Náhoda je blbec a občas to ani nemusí byť priamo vaša chyba, keď sa vás šmartfón ocitne na dne bazéna.

ESET_a

Ak idete na výlet k jazeru či moru, svoj mobil si chráňte vodotesným púzdrom. Existuje viacero typov a niektoré vás neobmedzia ani pri počúvaní hudby a podobne. Pozor aj na dážď a rannú rosu. Ak nemáte poruke vodotesné púzdro, chráňte svoj mobil proti vlhkosti a namočeniu aspoň bežným igelitovým vreckom.

Pozor na priame slnko

Ďalej si dávajte pozor, kam si mobil odložíte, a to nie len kôli klasickej krádeži, ale napríklad aj kvôli vystaveniu slnku. Elektronika je na vysokú teplotu citlivá a môže sa vám poškodiť displej či  dokonca aj batéria. Svoje mobilné zariadenia si teda odkladajte do nepriehľadných textilných obalov. Tie môžu zariadenia ochrániť aj pred prípadným mechanickým poškodením.

ESET_b

Čistenie zariadení

Ak sa vám na dovolenke či výlete vaše zariadenie nejakým spôsobom zašpiní, nerobte paniku a neutrite ho do prvej handry, ktorú chytíte do ruky. Ak ide o tekutinu na povrchu, siahnite po papierovej vreckovke, ktorá tekutinu vpije. Nepríjemnou situáciou sú aj hlina a piesok. V rámci možností sa s nimi dá bojovať vatovou tyčinkou alebo špáradlom s kúskom vaty.

ESET_c

Čo dodať na záver? Snáď len jednu veľkú radu. Najdôležitejšou ochranou pre vaše mobilné zariadenie je i tak zdravý rozum. Rozmýšľajte nad tým, kde a ako svoje zariadenie budete nosiť, kde si ho položíte a ako ho budete používať. Tiež myslite na to, že vaše zariadenie nie je nezničiteľné. Voda i slnko ho môžu zničiť, verte nám. No a potom je tu ESET Mobile Security, ktorý vám pomôže vyriešiť to, na čo ste krátki aj vy.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+