MojAndroid

Leto je už medzi nami a my by sme si mali pripomenúť, ako sa starať o svoj smartfón počas horúcich letných dní. Asi ťažko by niekto v nás dobrovoľne zničil svoj telefón, ale ešte horšie je to s nevedomosťou. Tá mu môže veľakrát uštedriť poriadny úder. V spolupráci s firmou ESET sme si pre vás niekoľko rád, ako smartfón ochrániť nie len po tej hardvérovej stránke, ale aj po softvérovej.

eset_logoPartner VIDEOblogu je spoločnosť ESET

Pozor na verejné WiFi

Neustály prístup na internet sa stal absolútnou samozrejmosťou. No keď si nechceme zbytočne míňať dáta, skúšame hľadať otvorené WiFi siete. Tie sú v dnešnej dobe prítomné v hoteloch, reštauráciách či baroch. Pripojenie k voľnej WiFi však môže byť trochu nezodpovedným krokom, pretože naše cesty okrem kontroly Facebooku smerujú aj k firemným serverom, či na taký mobile banking. No a takto odovzdané heslá alebo iné prístupové informácie dávame do rúk hackerom a chtiac nechtiac si podpiľujeme ten legendárny konár pod zadkom.

ESET_1

Odporúčania sú jasné, tieto siete skrátka nevyužívať na platenie účtov. Proti ukradnutiu hesiel môžete bojovať overeným ESET antivírusom s Anti-Phishingom, pre ochranu vašich osobných údajov. Technológia Anti-Phishing sa postará, aby vás nezlákali podvodné stránky, k tomu, že niekam zadáte heslo či iné prístupové údaje. Tvária sa pritom úplne nevinne. Keď sa vaše mobilné zariadenie s ESET mobile security pokúsi pristúpiť na nebezpečnú stránku, antivírus ju porovná s databázou phishingových stránok, ktoré má už ESET na svojom zozname. V prípade zhody príde na rad varovné hlásenie. Ďalší krok je už len na vás :)

Strata smartfónu

Smartfóny sa strácajú v lete aj v zime, no stratiť svoj smartfón na dovolenke je určite poriadna smola. V najlepšom prípade ste prišli o pár fotografií v plavkách, v najhoršom aj o identitu na sociálnych sieťach alebo v rôznych dôležitých aplikáciách. Prvým, základným krokom je uzamykanie obrazovky. Nepodceňujte to a zadajte si pre vstup do mobilného zariadenia heslo. Oplzlý status na Twitteri je to najmenšie zlo, čo sa môže prihodiť.

ESET_8

Ďalším stupňom ochrany je antivírusový systém ESET Mobile Security pre mobilné zariadenia. Pre začiatok si pridáte zariadenia do systému Anti-Theft a ak nadobudnete pocit hraničiaci s istotou, že ste o smartfón prišli, zariadenie tu označte ako “stratené”. Vtedy nastupuje automatické monitorovanie, ktoré ponúka možnosť urobiť fotografie z webkamery alebo snímky plochy obrazovky. Proaktívny Anti-Theft Ich odošle na my.eset.com. Váš mobil sa potom uzamkne a vaše účty vtedy ostávajú chránené. Vďaka WiFi sieťam v dosahu vám ESET Anti-Theft ukáže na mape polohu vášho mobilného zariadenia. Nálezcovi odošlete jednosmernú správu, ktorá sa mu ukáže na displeji vášho zariadenia. A dokonca mu môžete poslať spomínané snímky z webkamery. Anti-Theft má dokonca možnosť spustiť nadiaľku sirénu.

ESET_7

Bezpečnostné riešenie ESET Mobile Security si môžete zakúpiť na oficiálnej stránke výrobcu alebo v obchode Google Play.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Tak. To by sme mali starostlivosť o zariadenia z tej softvérovej stránky. No je tu ešte jedna časť ochrany zariadení a tá veru nie je o nič menej dôležitá. Počas letných dní totiž naša elektronika môže zažiť skutočne pár horúcich chvíľ.

Chráňte zariadenie pred vlhkosťou a vodou

Fotku z dovolenky si už mnohí z nás neurobia inak, ako svojim mobilom a väčšina si svoje mobilné zariadenie berie so sebou naozaj všade, teda aj na pláž. Odporúčania sú veľmi jednoduché: Pokiaľ nie ste majiteľom niektorého z odolných Android zariadení, ktoré sú voči vlhkosti chránené špeciálnym certifikátom, neberte si so sebou mobil do vody. Náhoda je blbec a občas to ani nemusí byť priamo vaša chyba, keď sa vás šmartfón ocitne na dne bazéna.

ESET_a

Ak idete na výlet k jazeru či moru, svoj mobil si chráňte vodotesným púzdrom. Existuje viacero typov a niektoré vás neobmedzia ani pri počúvaní hudby a podobne. Pozor aj na dážď a rannú rosu. Ak nemáte poruke vodotesné púzdro, chráňte svoj mobil proti vlhkosti a namočeniu aspoň bežným igelitovým vreckom.

Pozor na priame slnko

Ďalej si dávajte pozor, kam si mobil odložíte, a to nie len kôli klasickej krádeži, ale napríklad aj kvôli vystaveniu slnku. Elektronika je na vysokú teplotu citlivá a môže sa vám poškodiť displej či  dokonca aj batéria. Svoje mobilné zariadenia si teda odkladajte do nepriehľadných textilných obalov. Tie môžu zariadenia ochrániť aj pred prípadným mechanickým poškodením.

ESET_b

Čistenie zariadení

Ak sa vám na dovolenke či výlete vaše zariadenie nejakým spôsobom zašpiní, nerobte paniku a neutrite ho do prvej handry, ktorú chytíte do ruky. Ak ide o tekutinu na povrchu, siahnite po papierovej vreckovke, ktorá tekutinu vpije. Nepríjemnou situáciou sú aj hlina a piesok. V rámci možností sa s nimi dá bojovať vatovou tyčinkou alebo špáradlom s kúskom vaty.

ESET_c

Čo dodať na záver? Snáď len jednu veľkú radu. Najdôležitejšou ochranou pre vaše mobilné zariadenie je i tak zdravý rozum. Rozmýšľajte nad tým, kde a ako svoje zariadenie budete nosiť, kde si ho položíte a ako ho budete používať. Tiež myslite na to, že vaše zariadenie nie je nezničiteľné. Voda i slnko ho môžu zničiť, verte nám. No a potom je tu ESET Mobile Security, ktorý vám pomôže vyriešiť to, na čo ste krátki aj vy.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

25 odpovedí na “VIDEO | ESET: Ako ochrániť svoj smartfón počas leta”

  1. K nadpisu je dobre pripomenut – reklama na Eset! Trh sa rozsiruje a su dalejo kvalitnejsie nastroje ako Eset. Kazda reklama sa teda zijde.

    • vsak ziju z reklamy, preco by nemohli trochu propagovat produkty firiem, navyse uspesnej, slovenskej a kvalitnej firmy

      • Nikto nevravi, ze nemozu. Ale myslim ze je dokonca povinnostou kazdeho informacneho media jasne oznacit reklamu, aby bola rozoznatelna od autorskeho obsahu…

        • Presne na toto som narazal. Treba na to upozornit a nie vnucovat zaplatenu kampan. To je vsetko.

    • porad prosim nejaky daleko kvalitnejsi nastroj

        • Dakujem, urcite vyskusam. Len sa obavam, ze funkcie popisovane v clanku (antiphishing, antitheft,…) v nom asi nenajdem… :-D

    • Je to napisane priamo v nadpise, ze ide o video pre Eset a tipy na leto :-)

      Autor je oznaceny spravne, kedze to je nas autorsky clanok a aj video, Inzerciu oznacujeme len clanky, co su zverejnovane bez nasho zasahu priamo od partnerov, co nie je tento pripad. Pre lepsiu zrozumitelnost sme to doplnili este raz aj do clanku.

  2. Podla mna je to super clanok a o niecom podobnom ako zablokovat na dialku telefon a spravit dokonca fotku som ani nevedel, len ked som pocul tu slecnu rozpravat Vo videu radšej som to vypol a článok si prečítal. Nech sa na mňa nehnevá ale z toho jej monotonneho rozprávania mi skoro praskla hlava.

  3. “…Pripojenie k voľnej WiFi však môže byť trochu nezodpovedným krokom,
    pretože naše cesty okrem kontroly Facebooku smerujú aj k firemným
    serverom, či na taký mobile banking. No a takto odovzdané heslá alebo
    iné prístupové informácie dávame do rúk hackerom…”

    Mozno by nam odbornici z ESET-u mohli prezradit, ktora banka pouziva na pristup k mobile-bankingu nezabezpecene pripojenie (http)? Ja o ziadnej neviem, takze vyssie uvedeny text je skratka drist.

    Wifi sa principialne nelisi od hociktoreho ineho pripojenia na internet, pretoze aj ked mate doma adsl, spojenie na cielovy server ide tiez cez mnozstvo uzlov (pocitacov). Z nich kazdy ma rovnaku moznost odpocuvat pripojenie, ako wifi hotspost…

    • K článku by som ešte dopísal, neinštalovať Eset je to niekedy nebezpečnejšie ako použitie verejnej nezabezpečenej WiFi. Viď udalosti posledných dní “Všetky produkty spoločnosti Eset kvôli kritickej chybe otvárali útočníkom veľmi jednoduchú cestu ako kompletne ovládnuť tieto zariadenie.”.

      • No mne uplne stacilo par emailov so supportom Esetu, kde mi potvrdili ze ten ich “firewall” v ESS (pre PC) ma par pravidiel napevno “zadratovane” a nejdu menit, napr. ze ESS smie vzdy volne komunikovat so servermi Esetu.

        Aby som bol spravodlivy, takto to bolo pred par rokmi a mozno ze to uz zmenili. Ale nedovera k ESS (aspon u mna) zostala. Firewall ktory robi to chce a nie to co chcem ja, tak taky si neprosim…

        • “nedovera k ESS zostala… no, to akoze radsej vypnes firewall lebo doverujes len sebe… pekneeee :-D
          To, ze antivirus komunikuje so svojim serverom je snad prirodzene, nie? Lebo ja som tak vedel, ze nejake updaty sa obcas stahuju…
          Ale aby som bol spravodlivy, mozno sa to uz zmenilo a ziadne updaty antivirus uz nepotrebuje.

    • Poznáš útoky typu Man-In-The-Middle? Keď sa niekto pripojí na verejnú Wi-Fi, ktorá ho automaticky presmeruje na nejaký počítač hackera, ktorý sa tvári ako “uzol v sieti”, ako ty hovoríš, tak sú odosielané dáta v nebezpečenstve. Každý z nás pozná tie prípady, kedy hacker príde na nejaké verejné miesto, kde nie je Wi-Fi, zapne si tam hotspot a odchytáva údaje používateľov, ktorí sa na neho pripoja. Áno, uvedomujem si, že väčšina stránok najprv nadviaže bezpečné spojenie s používateľom (alebo naopak), no napríklad pri phishingu používateľ nevie, že sa pripája na falošnú stránku. Vtedy je rozhodne lepšie pripájať sa k známym Wi-Fi (zabezpečeným) a používať aj Eset, ktorý dokáže phishing odhaliť.

      • Bozemuoj, kolko roboty a vzdelavania nas este caka na nasich dedinach! Ondro, ked nieco neviem, tak cusim, a idem si to nastudovat. Nerobim zo seba vola…

        Vies co je to CERTIFIKAT a ako funguje? Ze sa tak blbo pytam, samozrejme ze nevies. No len strucne:
        Vlavo hore vedla adresy (ak mas FF) je taky “zamok”, klikni na to a pozri detaily. Uvidis nieco ako “Issued By DOMENY.PL DV Certification Autority”. A certifikat tejto autority bol overeny cez “AddTrust CA”, ktorej korenovy certifikat je pribaleny k internetovemu prehliadacu.

        A teraz mi povedz, odkial by “Man-in-the-Middle” zohnal certifikat tohto webu? Mam na mysli podpisany uznanou certifikacnou autoritou, nie “self-signed”, u ktoreho ti hned vyskoci varovanie (aj u phishingu), ze si to musi vsimnut aj BFU…

        Ak by “Man-in-the-Middle” iba podaval pakety od koncoveho uzivatela k webadrese a nazad (bez zmeny) a skusal ich “citat”, tak po vymene certifikatu by skoncil. Vsetko ostatne by totiz islo sifrovane. Musel by podstrcit svoj certifikat (od ktoreho by mal desifrovaci kluc), ale to nie je take lahke. Aj ked uznavam ze par krat sa to uz podarilo, napr. ked hackli Comodo.

        Opakujem, z pohladu bezpecnosti je sum-a-fuk ci sa pripajate cez wifi, alebo adsl (kabel, optiku, atd). Rizika ktore hrozia su principialne rovnake. Hociktory uzol na trase moze skusat to iste, co wifi-hotspot…

        • Ja viem, ako fungujú certifikáty, no upozorňujem na tú situáciu, kde certifikát ako taký nehrá rolu. Nezabezpečená Wi-Fi je jednoducho potenciálne nebezpečná, pokiaľ ju nepoznáš, a nevieš, kde ťa môže presmerovať alebo čo všetko ti môže správca siete (hacker) podstrčiť. Viem, že to isté sa ti môže stať aj so zabezpečenou Wi-Fi alebo s káblovým pripojením, netvrdím, že nie. Ale ja osobne by som sa určite cez verejnú Wi-Fi nepripojil napríklad na stránku banky či Facebook. Bol som osobne svedkom toho, ako chalan získal prihlasovacie údaje na Facebook od človeka, ktorý sa naň pripojil cez internetový prehliadač a cez jeho vlastný hotspot.

          • Certifikat nehra rolu? No ja som sa pytal ci niekto pozna banku na Slovensku, ktora by na pristup k internet-bankingu pouzivala nezabezpeceny web (bez sifrovania, pripadne s self-signed certifikatom). Poznas taku? Ja nie. Vrat sa hore a precitaj si este raz co som napisal: ze “odbornici” z Esetu tak trosku trepu ked tvrdia, ze pri prihlasovani na inet-banking alebo Facebook cez free wifi-hotspot hesla “odovzdavame” hackerom…

            Mimochodom, chcem vidiet ako ten “chalan” ziskal prihlasovacie udaje na Facebook! Fakt by som rad videl, ako to spravil. Pretoze aj Facebook pouziva sifrovanie, ako mnoho dalsich webov. Ono ziskat podpisany overeny certifikat, to nie je take lahke akoze pridem do zelovocu a “prosim vas, dajte mi kilo overenych certifikatov pre Facebok”…

          • A keby to aj certifikat malo, tak sa tam urcite nedostane. Ze? Omg. Pis prosim ta o hrach na android a neries security. Absolutne si mimo. Dnes uz aj clovek bez praxe dokaze pouzit wifi session aj ked mas certifikat a podhodit to prehiladacu. Utekaj na youtube alebo na stranku zvanu http://www.google.com a tam sa skus popytat toho textboxu. Prisaham, ze najdes odpovede na svoje otazky.

        • Popravde, nieco na Ondrejovom komentari bude. Utocnik moze spravit MITM utok, ze po otvoreni stranky napr. zuno.sk vas to presmeruje na nejaku jeho napodobeninu zuno stranky, ktora sa bude dokonale podobat na original zuno.sk stranku a pojde cez http a bez certifikatu. Kopa BFU si teda ani nevsimne, ze to je phising a zada tam udaje, ktore pojdu utocnikovy a vysledok toho je na svete.

          Takze je treba si akurat overit certifikat, a ak vsetko sedi, tak je to ok.

      • Hahahahahaha a ESET nas ochrani od Man in the middle :)))))) prosim ta Ondrej, nepis clanky, ked nemas ani potuchy o principe fungovania komunikacnych protokolov a vymeny dat. Zaplatena reklama! #zlepromo #nezvladnutyclanok #nezvladnuteargumenty #celezle

  4. ja mam podobne funkcie na primarnom fone co je note 4, viem ho najst, zmazat, zablokovat, oznamit spravu, prezvonit a to iste v bledosedom vie aj sony ktore mam lebo je vodotesne a tak ho pravidelne umyvam mydlom od slanej a inej vody plus piesku a jedine co som dodal je stuplik na 3,5jack.

  5. Resetnem fon cez recovery a hotovo jake estetko :D

+