MojAndroid

Spoločnosť Ericsson zverejnila v správe Ericsson Mobility Report, že počet mobilných pripojení v prvom štvrťroku 2013 presiahol 6,4 miliardy a do konca roku 2018 toto číslo narastie na 9,1 miliardy. Okrem toho sa očakáva výrazný nárast v oblasti širokopásmového mobilného pripojenia. Kým začiatkom roku 2013 ho využívalo 1,7 miliardy používateľov, do roku 2017 ich počet narastie až na 7 miliárd. Dnes je väčšina širokopásmových pripojení uskutočnených práve zo smartfónov a tento trend zostane zachovaný aj do budúcnosti.

foto mashable

Podľa predpovede Ericssonu, mobilný broadband v blízkej budúcnosti ešte zvýši svoj podiel na celkovom počte širokopásmových pripojení. Správa ďalej uvádza, že počet mobilných pripojení sa zvyšuje u počítačov, mobilných routrov a tabletov s väčším displejom. Predpokladá sa ich nárast z 300 miliónov v roku 2012 na približne 850 miliónov v roku 2018, čím prekonajú počet pevných širokopásmových pripojení.

Ericsson Mobility Report sa bližšie pozrel aj na používateľov smartfónov. Ich celkový počet dosiahol na konci roku 2012 1,2 miliardy, pričom do roku 2018 by toto číslo malo narásť takmer štvornásobne – na 4,5 miliardy. Väčšina mobilných zariadení vo svete sú však ešte stále jednoduché mobilné telefóny. Aj keď sa penetrácia smartfónov bude prudko zvyšovať, „základné“ telefóny zostanú podľa Ericssonu obľúbené aj naďalej. Ich ústup z trhu bude pomalý – z dnešných 5 miliárd na 4 miliardy v roku 2018. Dôvodom je množstvo nových užívateľov, ktorí budú smerovať práve do segmentu lacnejších – low-end zariadení. 

Tempo zmien sa bude samozrejme líšiť v závislosti od regiónu. Napríklad v Západnej Európe a Severnej Amerike budú v roku 2018 už takmer všetky mobilné telefóny v rukách používateľov smartfóny, na Strednom východe, Afrike a Ázii budú smartfóny tvoriť len okolo 40 – 50 % všetkých mobilných telefónov.

Zdroj: ericsson,  foto: mashable

26.6.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+